Kauza strážníků frýdecko-místecké městské policie, které město propustilo údajně proto, že byli členy odborové organizace, včera pokračovala u frýdecko-místeckého okresního soudu. Několik policistů vloni prostřednictvím své odborové organizace kritizovalo vedení městské policie a magistrátu především kvůli zrušení nočních směn. Brzy nato dostali výpovědi z práce a teď tvrdí, že se jich vedení města zbavilo proto, že byli nepohodlní a že šlo ze strany zaměstnavatele o mstu. Oficiálně strážníci dostali výpověď pro nadbytečnost. Předseda odborové organizace Radim Krus navíc dostal během výpovědní doby zákaz vstupu na pracoviště, takže svou práci ani funkci předsedy odborové organizace nemohl vykonávat.

Město se před soudem snaží dokázat, že postupovalo podle zákona. Prozatím však bodují spíše propuštění odboráři. Jeden z nich totiž už se svou žalobou uspěl. „Okresní soud už rozhodl ve prospěch Zbyňka Baláže, který byl místopředsedou Odborové organizace Městské policie ve Frýdku-Místku. Rozsudek ale prozatím není pravomocný,“ konstatovala právní zástupkyně propuštěných odborářů Miroslava Hořínková. Hlavní líčení s dalšími dvěma propuštěnými odboráři Ivo Vlčkem a Radimem Krusem zatím pokračuje. „Zákoník práce poskytuje odborovým funkcionářům zvýšenou ochranu. Pokud chce zaměstnavatel odboráře propustit, musí si předem vyžádat souhlas odborové organizace. Město o tento souhlas požádalo, ale tato žádost byla odmítnuta. Město ale přesto výpovědi udělilo,“ vysvětlila podstatu problému Miroslava Hořínková. Právník města si ale přesto myslí, že město chybu neudělalo. „Jsem přesvědčen, že ve sporu budeme úspěšní. Každý z těchto tří případů je jiný a je reálné, že také soud každý z nich vyhodnotí rozdílně. K rozsudku Zbyňka Baláže se prozatím nemohu vyjádřit, protože nám dosud nebyl doručen a nenabyl ani právní moci. Předpokládám ale, že se proti němu odvoláme,“ konstatoval právní zástupce města Lubomír Polách.

Odboráři to však vidí jinak. „Propuštění strážníci se dopustili se jen toho, že předložili kolektivní smlouvu. Zaměstnavatel tvrdí, že je propustil pro nadbytečnost, ale na jejich místo hned přijal jiné lidi. Přitom podle zákoníku práce jsou odborářští funkcionáři proti výpovědi chráněni. Je to exces, jaký za celou svou praxi nepamatuji,“ konstatoval předseda Regionálního odborového svazu Rosa Jaroslav Odehnal. Kvůli doplnění dalších důkazů soud včera případ o měsíc odročil.