Zastupitel Jiří Möhwald, na něhož se lidé obracejí, říká, že problém je už neúnosný. „Je tam velké množství trusu, poškozené fasády a zejména objekt dvora. Existují obavy - máme ptačí a prasečí chřipku, hrají si tam děti. Lidé se ptají, zda je možné řešení?“ prohlásil.

Představa třineckého sokola

Návrhy, jak počty holubů řešit, padaly už v minulosti. „Jeden z radních měl dokonce představu „třineckého sokola“. Akorát se řešilo, když ten sokol zaletí do Těšína a půjde po cizích holubech, co pak. Ale já to nechci zlehčovat, je to dlouhodobý problém,“ konstatovala starostka Věra Palkovská.

S realitkou se nejde domluvit

Co s holuby, se naposledy řešilo v souvislosti s poštou, která je právě u náměstí. Vedoucí odboru správy majetku města Jana Kafková upozornila, že zasaženy jsou městské domy, ale i budovy ve správě realitní kanceláře. „Problém je v tom, že se s ní neumíme a nemůžeme domluvit. Prostě to žádným způsobem nejde,“ naznačila Kafková. Město se obrátilo na hygienu, ta však počátkem září odpověděla, že do toho „nebude vůbec zasahovat.“

„My jsme povinni utěsnit půdní prostory, což prý 1. realitní udělala, a jinak jsme podle dalšího zákona povinni holuby odchytávat. Neumím si vůbec představit, jakým způsobem bychom to dělali,“ připustila Kafková. „My každopádně provedeme čištění parapetů na nemovitostech města. Pokusíme se udělat nějaké zábrany proti holubům, ale pokud to nebude v rámci všech nemovitostí, tak to opravdu nebude mít žádnou účinnost,“ ví Kafková.

Kantor: Vyřešíme to kvalifikovanou firmou

„Z odboru životního prostředí šel dopis jednotlivým provozovatelům bytových domů se sedlovou střechou, aby utěsnili vikýře a vstupu holubů zabránili,“ poznamenal místostarosta Ivo Kantor. „Víme, že na gymnáziu a v domech okolo mají holubi své zázemí. Podle průzkumu máme opravdu zjištěno, že jsou na hraně přemnožení. Jim je tady dobře, oni mají spoustu žrádla kolem popelnic, čili asi budeme muset provést nějakou regulaci. Nebudeme to řešit sokolem, ale kvalifikovanou firmou, která se odchytem holubů zabývá,“ řekl Kantor.

„Pokud se pro to rozhodneme a navýšíme nějaké peníze, jsme schopni snížit ten stav ve městě – a já si myslím, že počet holubů už dosahuje meze únosnosti,“ pravil Ivo Kantor. „Je řada lidí, kteří je rádi krmí. A tomu asi nezabráníme. Holubům se v Třinci daří, ale budeme hledat způsob, jak jejich počty omezit,“ slibuje obyvatelům i starostka Palkovská.