Důvodem jsou až příliš vysoké částky, které by obecní pokladny musely splácet desítky let.

Bystřický strop je 50 milionů

Starostové nyní vyčkávají, jak dopadne výběrové řízení na zhotovitele stavby. Pokud se ale avizované podíly obcí výrazně nesníží, čeká řadu radnic nepříjemné dilema. „Už rok upozorňuji na to, že je to průšvih. Všichni se mi smáli,“ uvedl starosta Bystřice Ladislav Olšar s tím, že pro obec znamená „strop“ částka 50 milionů korun. „My jsme dnes ale na 160 milionech. Bystřici hrozí, že bude dvacet let splácet po osmi milionech, a to je něco, co jsme nikdy nechtěli,“ uvedl.

Obec by musela zmrazit investice, ale i snížit výdaje na opravy cest. Olšar by prý takové zadlužení považoval za zločin a pro realizaci projektu na území Bystřice by nehlasoval. „Věřím, že by nás ostatní zastupitelé podpořili. Sto milionů vyhodíme oknem, za to nám ta kanalizace nestojí. My už v části obce 16 kilometrů kanálů máme, je tu čistička, žádných sankcí se neobávám,“ upozornil.

Současný odhad nákladů vychází z dokumentace, která pomůže při výběru firmy. Přesné částky určí až vítěz výběrového řízení, které potrvá ještě několik týdnů.

Bilko: Úvahy o odstoupení jsou předčasné

Na výsledek je zvědavý i starosta Vendryně Rudolf Bilko. „Koncem listopadu budeme vědět, jak na tom ve skutečnosti jsme. Dnes jsou to jen spekulace s předběžnými čísly. Hovořit v této fázi o odstoupení z projektu je předčasné, nicméně ty úvahy jsou legitimní. Zvažovat všechna pro a proti, to je právo každého,“ řekl v pátek Deníku.

Ve Vendryni nyní vypadá situace takto: celkové náklady se odhadují na 270 milionů korun, zhruba 140 milionů pokryje dotace. „Zbývá 130 milionů - čtyřicet milionů jsme schopni ustát, aniž bychom ohrozili budoucnost obce, a 90 milionů tam někde ,lítá´. To jsou peníze, které nám v té bilanci schází, ale nevykřikujeme, že odstupujeme. Do konce roku se může stát ještě řada věcí,“ upozornil Bilko.

Připomněl, že Vendryně zatím nemá ani metr vlastní kanalizace. „Minimálně v centru kanalizaci postavit musíme, jde o to, jestli to bude opravdu 24 kilometrů,“ dodal. Česká republika se před časem v Bruselu zavázala k tomu, že do roku 2010 budou na kanalizaci napojeny všechny obce nad dva tisíce obyvatel. Bilko zdůraznil, že jde o slib ČR, nikoli malých vesnic. "Někdo to udělal za nás. Jsme proto přesvědčeni, že to není jen problém Vendryně," upozornil. Podle něj je obec u Třince v jistém smyslu i snadno vydíratelná.

Kam dál? Revitalizace bude mít svého manažera