"To jsou noviny z roku 1914. A fotografie z atentátu na císaře Ferdinanda," popsal pár okamžiků po otevření prvního tubusu primátor Petr Korč. A určil tím dobu, kdy naši předkové naposledy zapečetili obsah schránek.

Dokumenty pak vydaly svědectví o atmosféře ve městě na začátku 1. světové války.

Odhalená cenná minulost

Uložené mince pak byly ještě staršího data, až z roku 1751. Velmi cenným nálezem byl malý balíček s ostatky svatého Klementina.

Frýdecko-místecký děkan Daniel Vícha a primátor města Petr Korč odhalili obsah tří tubusů z věže kostela sv. Jana a Pavla.Část odhaleného obsahu tří tubusů z věže kostela sv. Jana a Pavla.Zdroj: Deník/Tomáš Ptáčník

Pohlednice pak ukazovaly podobu města před více než sto lety, z období, kdy kostel sv. Jana a Pavla procházel rekonstrukcí. Ta jej čeká i v současnosti, budovu už nyní obklopuje lešení.

Zloděj má slabost pro figuríny.
VIDEO: Policie dopadla zloděje „devianta“, který v Ostravě svlékal figuríny

Řemeslníci částečně vymění bednění krovu věže a položí novou krytinu z měděného plechu. Sanovat se budou dřevěné části věže, stavbaři také nainstalují nový hromosvod.

Obnova za 4,7 milionu korun

„Práce zahrnují dále výměnu dřevěných podlah ve věži a opravu fasády průčelí a věže kostela. Řemeslníci opraví kovová okna na schodištích, troje vstupní dveře do kostela dostanou nový nátěr, opravy a nátěru se dočkají také žaluziové okenice zvonového patra, včetně osazení zábranou proti vnikání holubů do interiéru. V části střechy nad lodí kostela bude proveden nový nátěr sanktusníku a zdobné věžičky nad presbytářem,“ upřesnil vedoucí stavebního odboru biskupství Václav Kotásek.

Druhá adventní neděle se na Pustevnách nesla v duchu předvánočních tradic.
OBRAZEM: Na Pustevnách u Libušína už je také stromeček. A je krásný!

Během obnovy zůstane zachován běžný provoz chrámu: „Lidé mohou docházet do kostela, jak jsou zvyklí. Opravy se nedotknou běžného provozu. Bohoslužby, včetně vánočních, se budou konat v obvyklých časech. Jsem rád, že se do projektu zapojí i naši nejmladší, a těším se na jejich výtvory,“ řekl děkan místecké Římskokatolické farnosti Daniel Vícha:

Obnova kostela vyjde na 4,7 milionu korun. Většinu uhradí sama Římskokatolická farnost Místek, město Frýdek-Místek přispěje 1 milionem korun, stejnou částku poskytne také Moravskoslezský kraj. Vše má být hotovo v květnu 2022.

Po rekonstrukci se do věže vrátí tubusy i s novým poselstvím současné generace. A hlavní úkol by měli splnit místní školáci.

Pokud chcete Zubaté žáby, musíte se odvážit až do centra Bruntálu. Žádný e-shop je nedoručí.
Brutální Bruntál komentují v deníkovském komiksu Zubaté žáby: a tohle znáte?

Magistrát města vyhlásil soutěž s názvem Co vzkážeme budoucím generacím?, do které se přihlásily téměř všechny městské školy.

"Úkolem tříd je připravit co nejoriginálnější a nejpůsobivější vzkaz, který spolu s dalšími oficiálními dokumenty spočine na desítky let v kostelní věži," dodal Petr Korč.