Tadeusz Hlawiczka strávil v ředitelských funkcích bezmála dvacet let, z toho osmnáct jako šéf domova důchodců na Sosně.

Z čela organizace SSMT, která vznikla v lednu 2006 sloučením několika subjektů, jej radní odvolali v pondělí. „Důvodem byly nedostatky v plnění povinností a úkolů, které z funkce ředitele vyplývaly,“ řekla dnes redakci starostka Věra Palkovská (SN 1). „Rada rozhodla jednomyslně,“ dodala s tím, že nespokojenost s prací ředitele trvala delší dobu.

Hlawiczka dnes nebral svůj mobilní telefon. Své odvolání si zatím oficiálně nepřevzal. „Je na nemocenské, volali jsme mu a domluvili si schůzku. Věděl, že za ním přijdeme, ale neotevírá nám dveře,“ řekla starostka.

V souvislosti s Hlawiczkovým odvoláním se měly údajně objevit také kompromitující informace o jeho předlistopadové minulosti. To však oslovení radní odmítli. "Odvolán byl vyloženě z pracovních důvodů, na základě nedostatků," řekl například Radim Přeček (ODS). Podle radního a senátora Igora Petrova (SN 2) rozhodnutí souvisí s celkovou situací v příspěvkové organizaci.

Patří k ní Domovy pro seniory na Sosně a v Nýdku, Denní stacionář a azylový dům pro matky, Klub pro seniory a osoby se zdravotním postižením a Pečovatelská služba a centrum denních služeb.

Dočasným řízením SSMT byl pověřen Pavel Pezda, zároveň bylo vyhlášeno výběrové řízení s termínem přihlášek do konce ledna. "Sami chceme, aby to proběhlo co nejrychleji. Doufám, že rada nového ředitele vybere do konce února," uvedla Palkovská.

Krizi v domově důchodců ustál

Tadeusz Hlawiczka čelil prvním vážným problémům již v květnu 2003, kdy se jím řízený domov důchodců v Třinci-Sosně dostal do finanční krize. Na fakturách za rok 2002 dlužil dva a půl milionu korun a jeho závazky vůči dodavatelům neustále rostly. Hlawiczka tehdy Deníku řekl, že zařízení má za sebou nejtěžší rok v historii. „Problém nebyl vtom, že bychom špatně hospodařili. Město jako zřizovatel domova nám poskytlo o pět milionů méně než vpředchozích letech,“ řekl. Radní Hlawiczkovi uložili, aby domov důchodců oddlužil do roku 2004. Zařízení se dostalo do problémů tak, že ředitel počítal s třímilionovou dotací kraje, nakonec ale dostal jen třetinu. Porušil tím zákon o rozpočtových pravidlech, za což ho rada potrestala snížením osobního ohodnocení na tři měsíce. Zároveň o domově důchodců už nesměl mluvit s novináři. "K tomu jsou zmocněni jen zástupci města," řekl. Redakci nakonec vyčetl, že jeho kritiku města otiskla. "Sami vidíte, kolik mě to stálo."