Lidé upozorňují na výskyty "feťáků", kteří za sebou nechávají na zemi pohozené injekční stříkačky. Samotnou kapitolou pak jsou i slumy bezdomovců, které ostatně nelze přehlédnout.

„V zámku a podzámčí, jak romantické,“ uvádí třeba Dalimil na frýdecko-místecké facebookové skupině. Samozřejmě ironicky… Rozčiluje se nad „nádobíčkem“ uživatelů pervitinu, které je naházeno blízko zámeckého parku i řeky. Pokud prý injekce někomu chybí, najde je v odpadkových pytlích.

V provoze ČOV ve Sviadnově u Frýdku-Místku takřka nepotkáte, všechno je automatizované a hlídané z velínu. Žijí tu ale bakterie i kachny.
Sražený tuk, žravé bakterie, kachny i vyhnívací část. "Vodní svět" ve Sviadnově

„Pár metrů chůze a tolik kulturních vložek od našich alternativních spoluobčanů,“ pokračuje Dalimil s tím, že nechybí kuchyňské potřeby.

O narkomanech i bezdomovcích „ožralých jak hobel“ ve frýdeckém podzámčí to není mezi veřejností jediná zmínka. Lidé se shodují, že „za císaře pána“ toto opravdu nebylo.

Deník ale zjistil, že oficiální podnět nebo stížnost ohledně toxikomanů ve zmíněné lokalitě, zatím nikdo nepodal. Alespoň to vyplývá ze zprávy magistrátu.Terénní pracovníci z Renarkonu, neziskovky pomáhající lidem se závislostmi, evidují nejvíce nacházených jehel ne v podzámčí, ale u nádraží nebo řeky.

Stříkačky a jehly nikdy neberte do ruky!

Prostřednictvím Deníku vyzývají veřejnost, aby se chovali obezřetně. „Rozhodně je neberte do ruky a vše nahlaste městským strážníkům,“ zdůrazňují lidé z Renarkonu.

Ze zámecké vyhlídky jsou v těchto dnech každopádně vidět (mezi kolejemi z Lískovce a severním břehem Ostravice) polehávající lidé bez přístřeší. To větší je obehnané jakýmsi plotem, hlídané „útočným“ psem, který je na první pohled podobný stafordovi.

Objekt bývalé banky v Hlavní ulici ve Frýdku-Místku.
Chcete si koupit písmeno z bývalé banky v Hlavní ulici? Pomůžete tak potřebným

„Pozor na něj,“ hlásí jeden z bezdomovců. Majitel zpoza ohrady pak následně tvrdí, že má nedobré zkušenosti s nenechavci pohybujícími se údajně v okolí. To sousední bezdomovec jménem Marian je sdílnější, byť hovoří poněkud popleteně.

Hned vedle železniční trati Frýdek-Místek – Ostrava spaluje na ohýnku, co mu zrovna přijde pod ruku. Včetně televizoru vydávajícího mocný smrad i dým. Vedle má vybaleny makrely na opékání. Nechává se slyšet, že mu tato příprava pokrmu na takovém ohni nevadí…

Mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová Deníku řekla, že město má problematiku bezdomovců podchycenou, ale při výskytu problémů je lepší, nežli diskuze na internetu, opět kontaktovat městské strážníky.

„V lokalitě pod zámkem byla kontrola a protiprávní jednání týkající se psa nezjistila. Jeho majitel byl poučen o povinnostech, jež mu z vlastnictví psa vyplývají,“ uvedla Jana Musálková Jeckelová.

Máte podobné zkušenosti s nepřizpůsobivými občany v okolí vašeho domova? Napište nám na email: radek.Luksza@denik.cz