„Místa s velkým pohybem osob, ale také místa v okolí nočních diskoték a barů se budou uklízet i v neděli, tedy po pátečních a sobotních nocích plných zábavy,“ informovala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Doplnila, že pravidelný nedělní úklid odstartuje už 25. dubna a provádět se bude každou neděli až do odvolání. „Shodlo se na tom vedení města spolu se zástupci společnosti TS, která úklid pro město zajišťuje,“ dodala Jana Matějíková.

Pravidelný nedělní úklid, který budou zajišťovat zaměstnanci frýdecko-místeckých technických služeb, bude probíhat v lokalitách na ulici M. Chasáka na sídlišti Slezská poblíž zábavního podniku Kraken. Uklízet se o nedělích bude i v okolí hudebního klubu Stoun na Slezské, na Růžovém Pahorku, ale také na místeckém na náměstí Svobody, v křížovém podchodu, v podchodu Tesco, v sadech B. Smetany, v parku Svobody, v Janáčkově parku, v Zámeckém parku, v parku okolo kostelíka U Jošta a rovněž na náměstí Evropy. „Kromě toho budeme provádět úklid také na sídlištích podle standardních rajónů,“ ujistil ředitel frýdecko-místecké společnosti TS Jaromír Kohut.

„Pro zabezpečení nedělních úklidů bylo nutné provést změny v organizaci provozu Komunikace. Četě kmenových zaměstnanců zajišťujících rajónové čištění města byla změněna pracovní doba, kterou nyní mají to od neděle do čtvrtka. To ovšem znamená vypuštění rajónového úklidu v pátek,“ vysvětlil Jaromír Kohut.

„Vzhledem k tomu, že je už dlouhou dobu naplánováno blokové čištění na neděli 2. května, kdy má proběhnout na parkovišti pod magistrátem a na následující neděli 9. května, kdy budeme čistit parkoviště na ulici Sadové u hlavní pošty, bude o těchto nedělích provedeno jak toto blokové čištění, tak i úklid vytipovaných rušných lokalit,“ konstatoval ředitel technických služeb. Doplnil, že harmonogramy jarního úklidu i blokového čištění zůstávají nezměněny.

Na blokové čištění by se v následujících dnech měli připravit lidé, kteří bydlí nebo parkují na Bezručově ulici, na níž je blokové čištění naplánováno na úterý 4. května. Následovat potom bude v úterý 11. května blokový úklid Habrové ulice a ve čtvrtek 13. května přijde na řadu úklid Topolové ulice na frýdeckém Sídlišti. „Věříme, že občané Frýdku-Místku tyto změny uvítají a že na procházkách čistě uklizenými městskými částmi prožijí příjemné chvíle,“ doplnila mluvčí Jana Matějíková.

Kdože má rád pořádek a kdo ne? (glosa autorky článku)

Město a pracovníci technických služeb už se nemohli dívat na binec, který kolem sebe dělají návštěvníci diskoték, barů a nočních klubů. Jakmile se rozjaření hosté rozejdou do svých domovů, naběhnou čety uklízečů a nepořádek po nich uklidí.

Na jedné straně je určitě dobře, že se ostatní obyvatelé města nebudou muset na chodnících dívat na papíry, střepy a nebudou muset na chodnících překračovat kdovíjaké nechutnosti. Na druhou stranu se ve mě doslova příčí představa, že je vůbec možné: Za prvé, že samotným lidem, kteří většinou bydlí někde poblíž, vůbec nepřijde trapné kolem sebe udělat takový, s prominutím, brajgl, že se pak jeho úklidem musí zaobírat několik desítek lidí. Za druhé, že dotyčné podniky, odkud tito vandalové odcházejí, hrají mrtvé brouky a tváří se, že se jich to vůbec netýká – netobože, aby se na úklidu po svých hostech jakýmkoliv způsobem podíleli.

Ještě smutnější je, tyto firmy navíc často nejsou schopny uklidit ani v bezprostřední blízkosti své provozovny. Proč také, když to za ně udělá někdo jiný, že ano. A to se tady kdekdo cítí nadřazený některým jiným rasám, o kterých se traduje, že jejich příslušníci nemají rádi pořádek!