Záchranné složky v Opavě přijaly ve středu po 16. hodině informaci o tom, že se na Stříbrném jezeře topí mladík. Na místo okamžitě vyjeli záchranáři, policisté i hasiči. Nebylo zcela jasné, jak dlouho byl mladík pod vodou.

„Podle prvotních informací měl mladík z Opavska plavat za kamarády, když se jim následně z ničeho nic ztratil z dohledu. Prvotním šetřením nebylo zjištěno cizí zavinění,“ sdělil Televizi Polar policejní mluvčí René Černohorský.

Záchranáři vytáhli mladíka z vody a okamžitě začali s oživováním. „U tonoucího byla po vytažení zahájena okamžitá resuscitace. Následně byl napojen na přístroje a za kontinuální resuscitace ve stavu selhání všech základních životních funkcí byl přepraven do ostravské fakultní nemocnice,“ uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Bohužel i přes veškerou snahu lékařů a zdravotníků nezletilý mladík v nemocnici zemřel.

Hasiči přijeli pozdě, nedostali přednost v křižovatce

Na místo neštěstí měli namířeno také moravskoslezští hasiči. Profesionální jednotka spěchala na Stříbrné jezero i se dvěma malými čluny. Na místo ale nedorazila. Cestou havarovala. Hasiči nedostali v křižovatce přednost a srazili se osobním automobilem.

„Při nehodě došlo k poškození přívěsu s čluny. Samotná cisterna vyvázla bez poškození. Hasiči proto vzápětí pokračovali na místo události a následně se zapojili do probíhající resuscitace,“ objasnil mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Jakub Kozák.

Okolnosti nehody řeší samozřejmě policisté. „Dvaadvacetiletý řidič z Opavy jel s vozem Volkswagen Passat po ulici U Dráhy ve směru ke křižovatce, kterou chtěl projet v přímém směru na zelenou. Přitom ale neumožnil bezpečný a plynulý průjezd hasičskému vozidlu Tatra s přívěsem, který jel po ulici Rolnická ke stříbrnému jezeru se zapnutým světelným i zvukovým výstražným znamením. Přední částí osobního vozidla narazil do pravého boku přívěsu. Po nehodě hasiči odpojili poškozenou ojnici přívěsu a pokračovali k jezeru, kde se nacházela tonoucí osoba. Po provedení zákroku se řidič na místo dopravní nehody vrátil. Ke zranění osob nedošlo a dechové zkoušky u obou řidičů byly negativní. Celková škoda byla odhadnuta na 820 tisíc korun,“ popsal událost policejní mluvčí Černohorský.

K objasnění tragédie mohou pomoci svědci

Tragickou událostí na Stříbrném jezeře se zabývají opavští kriminalisté. Pomoci mohou také případní svědci, kteří se mohou přihlásit policii buď na obvodním oddělení v Opavě nebo na bezplatné lince číslo 158. Mladík měl být na jezeře, přezdívaném sádrák, s partou kamarádů, kteří plavali na paddleboardu.