Zhruba dvacet minut se dnes ráno handrkovali zastupitelé ve Frýdku-Místku, až nakonec primátor Michal Pobucký z ČSSD jednání ukončil. Opoziční hnutí ANO, které svolání zastupitelstva iniciovalo, nemělo dost hlasů ke schválení programu jednání.

„Je to velké zklamání, ale nepočítali jsme asi s jiným výsledkem," řekl zastupitel Petr Gaj z hnutí ANO. Zástupci hnutí v prohlášení uvedli, že v době podání žádosti o svolání zastupitelstva neexistovala funkční a většinová koalice a nebylo zřejmé, kdo bude předkládat a následně hospodařit s více než miliardovým rozpočtem města. „Chtěli jsme se bavit o tom, kdo tvoří koalici, kdo bude předkládat rozpočet," podotkl Petr Gaj.

Po zářijovém třesku na magistrátu, kdy hnutí Naše město F-M vypovědělo koaliční smlouvu s ČSSD a KDU-ČSL, jednali zástupci všech partají o nové podobě koalice. Zastupitelé hnutí ANO prý byli připraveni na zasedání zastupitelstva přijít s variantou takzvané duhové koalice, která by byla tvořena poměrným zastoupením všech stran a hnutí ve vedení města. Jenže mezitím už nastal „restart" původní koalice, která vládla na magistrátu od loňského února.

Primátor Michal Pobucký dnes při jednání zastupitelů řekl, že sociální demokraté nabízeli hnutí ANO koaliční spolupráci. „Hnutí ANO řeklo, že se sociální demokracií nikdy. Nechápu, jak by duhová koalice měla vypadat," poznamenal s tím, že o této variantě slyší od zástupců opozičního hnutí poprvé. Pak přidal pětiminutový výčet úspěchů dosavadní koalice ČSSD, Naše město F-M a KDU-ČSL.

Zastupitel Jaroslav Chýlek z ČSSD nařkl členy zastupitelského klubu hnutí ANO, že zdržují ostatní zastupitele a úředníky od práce. Opozice navrhla doplnit program ještě například o informace k prodeji pozemků v Horní ulici nebo ke stavbě bytových domů v Bezručově ulici. Podle Chýlka o tom mohli zastupitelé debatovat na předchozích jednáních.

Petr Gaj z hnutí ANO ale nepovažoval svolání zastupitelstva za mrhání časem. „Naší snahou není nabourávat práci úředníků a všech zastupitelů, ale domnívám se, že problémy je třeba řešit. Další kroky nebudou směřovat k tomu, že bychom každý týden svolávali zastupitelstvo. To byla situace, která navazovala na vypovězení koaliční dohody," upozornil opoziční zastupitel.