Pravicoví opoziční zastupitelé na svém posledním zasedání minulý týden opět vyzvali město k větší aktivitě při jednáních o přípravě stavby obchvatu města. Od vydání územního plánu, který určuje, kudy silnice povede, plynulo už neuvěřitelných dvanáct let, ale obyvatelé města se zatím dočkali jen houstnoucí dopravy v centru města. Radní se ale brání, že už vykonali velký kus práce a že pro zahájení stavby dělají maximum.

„Na úseku Rychaltice – Frýdek-Místek proběhlo nové územní řízení a v říjnu bylo vydáno územní rozhodnutí. K tomu se však odvolalo pět vlastníků dotčených pozemků, spis nyní projednává krajský úřad, který doposud o odvolání nerozhodl,“ informoval zastupitele náměstek primátorky Michal Pobucký (ČSSD). Nové územní rozhodnutí už bylo vydáno i pro samotný obchvat, tady se však odvolalo hned sedmnáct odvolatelů.

„Územní rozhodnutí však bylo potvrzeno a nabylo právní moci. Nyní jsou zahájeny výkupy pozemků a nemovitostí,“ konstatoval Pobucký. Třetí územní rozhodnutí pak bylo vydáno a nabylo právní moci i pro úsek připojení obchvatu na silnici R 48. „K tomuto úseku se nyní připravují podklady pro stavební povolení. Pozemky už jsou z větší části vykoupeny,“ dodal náměstek primátorky.

Problematičtější je situace okolo sanačních prací při likvidaci starých ekologických zátěží po Válcovnách plechu. Ministerstvo financí i přes ujištění, že tyto práce výstavbu obchvatu nezdrží, si nyní vyžádaly po Válcovnách plechu další dokumenty. „Ministerstvo financí dělá spoustu věcí, kterým už přestávám rozumět,“ posteskl si Michal Pobucký a dodal, že mezi ním a náměstkem ministra probíhá čilá korespondence.

„Tvrzení, že město rozesílá dopisy, mě neuspokojuje, stejně jako konstatování, že při jednáních mezi Ředitelstvím silnic a dálnic s vlastníky pozemků město může být jen prostředníkem. To pokládám za silný alibismus. Město podle mě musí být při jednáních, jinak se stavba nepohne a mohli bychom na ni taky čekat dalších dvanáct let,“ zlobil se zastupitel Petr Konůpka (ODS). Michal Pobucký však připomenul, že když na ministerstvu nemají čas na osobní kontakt, nezbývá, než si dopisovat.

Přečtěte si také:

Problémy nových silnic. Čeká od podzimu dopravu kolaps?

Obce budou společně lobbovat za novou silnici

Rychlostní silnice mezi Českým Těšínem a Horními Tošanovicemi je v provozu

V regionu se budují nové komunikace