Půlroční oprava měla skončit do 30. listopadu. „Řeknu to takhle: bylo to dokončeno v souladu se smlouvou o dílo,“ řekl na dotaz redakce šéf investičního odboru v Třinci Daniel Fojcik. Radnici se před časem nelíbila první polovina stavby. Tu si nepřevzala a zadala její laboratorní zkoumání. Stavební firma chybu uznala, podle ní byla na vině technická závada na jednom ze strojů. - více ZDE

Dlouhý úsek na vlastní náklady pak opravovala vlastně podruhé. „Veškeré náklady si hradili ze svého, tedy frézování z jedné strany a položení nového koberce. Ale i na ŘSD by vám řekli, že podobné věci se stávají při stavbách dálnic a silnic první třídy,“ poznamenal Fojcik. S návrhem, že opravu nerovností urychlí úplná uzavírka, ale radnice nesouhlasila. Lidická ulice je totiž páteřní komunikací Třince, a hrozil proto dopravní kolaps.

Krize srazila cenu o čtvrtinu

Modernizace nejdelší ulice ve městě, která zvýší i bezpečnost chodců, si vyžádala bezmála 25 milionů korun. Podle Fojcika je svým rozsahem výjimečná. „To se nedělá každý rok, v rámci města to byla za posledních dvacet let vůbec největší investice,“ odhadl Fojcik. Za nejdůležitější považuje, že se díky nastaveným podmínkám ve výběrovém řízením podařilo cenu stavby výrazně snížit. Projektant ji totiž původně spočítal na více než 32 milionů korun.

Fojcik upozornil, že náklady šly dolů i díky tomu, že stavební firmy v době krize měly „hlad po práci“. Přihlásilo se jich celkem deset. Vyúčtování celé akce potrvá několik týdnů a šéf investičního odboru počítá s tím, že skončí na přelomu roku.

Část rekonstrukce se týkala bezpečnostních prvků. Vznikly tak nové autobusové zálivy včetně nástupišť a obrubníků a dopravní ostrůvky na stávajících přechodech pro chodce s novým dopravním značením. Přechody pro chodce jsou nově i nasvětleny. Práce se netýkaly některých novějších úseků Lidické ulice u náměstí Svobody.

Přitom i u rekonstrukce tohoto náměstí se před pár lety objevil kuriozní problém, který však celou stavbu prodloužil o osm měsíců. Dělníci podcenili podklad, zvolili špatný postup a dlaždice na náměstí se daly do pohybu. „Je to velmi nepříjemné, takové věci se nám nestávají. Bohužel se to nějakým záhadným způsobem vydláždilo bez spár. Dlaždice na sebe narážely a začaly se lámat,“ vysvětloval tehdy redakci prezident společnosti, která zakázku získala.

Tehdejší třinecký starosta Igor Petrov na konci akce tvrdil, že někdo rozšiřuje zprávu, že za předláždění náměstí město zaplatilo další desítky milionů korun. „Mezi lidmi v Třinci se to povídá, ale jsou to fámy. Nás to nestálo nic navíc,“ prohlásil Petrov.