Omezení na řidiče čeká například na Bruzovské ulici na okraji Frýdku-Místku. Silnice včetně malé části frýdeckého lesa je již vyfrézovaná. „Firma, která to dělá, má podle smlouvy čas do 16. června,“ řekl redakci Radomír Vlk, vedoucí frýdecko-místeckého střediska Správy silnic Moravskoslezského kraje.

Dodal, že nová silnice se pokládá tento týden, firma však musí opravit a přizpůsobit vozovce také vpusti a šachty. „Možná to trochu urychlí,“ soudí Vlk. Poznamenal, že náklady dosáhnou 4,57 milionu korun. Vlkův kolega Jiří Kožuch, který je vedoucím technicko-správního úseku, upřesnil, že středisko dělí rekonstrukce do tří kategorií: souvislé opravy vozovek, investiční stavby a stavby z dotací EU. Právě ty jsou nejnákladnější. „Jde o úseky Metylovice – Lhotka, Místek – Palkovice a Oldřichovice – Guty. Rekonstrukce probíhají souběžně, práce začaly na konci května a potrvají dva až tři měsíce. V srpnu by mělo být všechno dokončeno,“ řekl Jiří Kožuch s tím, že ve všech případech jde o zhruba čtyřkilometrové úseky. „Tři čtvrtiny hradí Evropská unie, jednu čtvrtinu kraj. Celkové náklady jsou 70 milionů korun,“ naznačil.

Během rekonstrukcí nejsou silnice průjezdné jako tranzitní a práce probíhají s úplným vyloučením nákladní dopravy. Cestu tak mohou využívat jen hasiči, policie, sanitky a místní obyvatelé, ostatní motoristé musí úseky objíždět.

Souvislých oprav vozovek je mnohem více. Podle Kožucha se do polovinu června stihne rekonstrukce komunikace ze Stříteže do Vělopolí. Již o víkendu měl být položen nový koberec v Janovicích, a to v úseku dlouhém jeden a půl kilometru, další pokládka se chystá tento týden v Dobré. „Jedná se o úsek mezi Špicí a Oráčem, který měří 520 metrů. Cena je 1,6 milionu,“ poznamenal Kožuch.

Rekonstrukce aktuálně probíhá rovněž na kilometrovém úseku mezi Krásnou a Zlatníkem. Kožuch dodal, oprava silnice mezi obcemi Staříč a Fryčovice, na které se bude finančně spolupodílet Důl Paskov, ještě zahájena nebyla. U zmíněné rekonstrukce při vjezdu do Frýdku-Místku jde podle Kožucha o dokončení oprav na ulici Bruzovské. „Je to úsek od Vyhlídky po vodojem,“ upřesnil Kožuch.