Žáci, kteří teď nastoupili do pátých tříd základních škol, budou moci od příštího školního roku i ve Frýdku-Místku přestoupit na osmileté gymnázium. Jednu třídu otevře Gymnázium a Střední odborná škola v Cihelní ulici.

Osmileté gymnázium ve městě nyní chybí. Například Gymnázium Petra Bezruče v Místku disponuje jen šestiletým studiem, ve Frýdku na Cihelní mají zatím pouze čtyřleté gymnaziální obory. V objektu školy dříve fungovalo soukromé gymnázium, které nabízelo i osmileté studium, to ale předloni ve městě ukončilo činnost.

Vedení školy doufá, že se kapacitu nové třídy podaří bez potíží naplnit.

„Rodiče o to měli zájem, ptali se, jestli bude taková možnost. Když se sem někdo přistěhoval a dítě už studovalo ve třídě osmiletého gymnázia, nebyla tady žádná návaznost,“ řekla zástupkyně ředitele frýdeckého gymnázia Iva Krulikovská.

Poznamenala, že v okolí Frýdku-Místku se hodně staví. A rodiče zároveň řeší, na jakou školu dítě umístit.

„Okrajové lokality jsou pokryty hromadnou autobusovou dopravou. Z těchto lokalit máme spoustu žáků na čtyřletém gymnáziu. Hodně se tam stěhují mladí, kteří vozí děti do Ostravy i jinam, také to byl tedy důvod, proč by tady osmileté gymnázium mělo být,“ podotkla zástupkyně ředitele.

Více informací o novém studiu se zájemci dozví například 4. října ve frýdecké hale Polárka při trhu vzdělávání.

V okrese funguje jediné gymnázium s osmiletým studiem v Třinci, a to od školního roku 2015/2016. Pokračuje tam i čtyřleté studium, naopak do šestiletého už škola v posledních letech nenabírá nové studenty. A například frýdlantské gymnázium nabízí čtyřletý a šestiletý obor.