„Událostmi na Ukrajině jsme všichni hluboce zděšeni. Bohužel současná situace neumožňuje soustředit se pouze na naše partnerství měst a přátelství. V září proto od nás nikdo nepojede na plánované společné setkání v Rusku,“ řekla Helena Pešatová, starostka Frýdlantu nad Ostravicí.

Partnerské město Pravdinsk z Kalinigradské oblasti v Rusku až do roku 1946 neslo původně neměcký název Freidland. A právě zde se měly na podzim setkat delegace dalších evropských měst, které nesou, nebo v minulosti nesly název Freidland (pokojná země - pozn. red.) Frýdlant nad Ostravicí samotný je v projektu družby evropských sídel s tímto názvem od roku 1996. Podle starostky Pešatové se setkání nezúčastní žádní čeští, polští či němečtí zástupci partnerských měst.

Automobilka Hyundai v Nošovicích.
V automobilce Hyundai v Nošovicích se na jeden den zastavila výroba

„Je to jednotný postoj,“ upozornila Helena Pešatová. Úplný konec družby s Pravdinskem se zde ale nechystá, i když si to někteří místní obyvatelé podle komentářů na sociálních sítích přejí.

„Uvažujeme o návrhu poslat partnerům v Rusku otevřený dopis s výzvou, aby se k aktuálnímu dění vyjádřili. A když vysloví souhlas s invazí na Ukrajinu, pak neprodleně pozastavit spolupráci,“ uvedl opoziční frýdlantský zastupitel Lubomír Adamiš. V diskuzi také zaznělo, že do Pravdinsku se prý jezdí též na obecní výlety či večírky s místními papaláši. Do beskydského města potom podle zdrojů na sociálních sítích jezdí „odborníci na tenis“.

V roce 2015 Příbor zvítězil v celorepublikové soutěži Historické město roku.
Příborské re-use centrum je v okrese ojedinělé, město láká i na Freuda a památky

„Naše spolupráce trvá již déle než čtvrt století a za tuto dobu byly vytvořeny velmi dobré, přátelské vztahy mezi všemi Frýdlanty. Šlo o spolupráci jak mezi zástupci města, tak sportovními organizacemi, spolky a školáky, dále při výměnných pobytech na pravidelných či občasných setkáních, jejichž cílem bylo prohlubování znalostí jak z historie, tak i překonávání jazykové bariéry,“ vzkázala Helena Pešatová. A vyjádřila přání brzkého konce války a pokračování mírového porozumění.

Naopak již do minulosti patří po rozhodnutí radních a zastupitelů Moravskoslezského kraje družba s ruskou Vologodskou oblastí. „S ohledem na momentální situaci jsme ji ukončili,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Albrechtice. Pohled na sídliště.
Albrechtice dnes, spory kvůli průmyslové zóně, jak se tu jinak žije

Ostrava zašla ještě dále. Rada navrhla vypovědět smlouvy s ruských Volgogradem i s ukrajinským Doněckem, který je pod kontrolou proruských separatistů. „Zastupitelé o tom budou rozhodovat již tento týden ve středu,“ sdělila mluvčí Ostravy Gabriela Pokorná.

K TÉMATU

Anketa: 
Družba s Ruskem ve Frýdlantu nad Ostravicí? Takto to vidí místní 

Jaroslav Kmošťák, Frýdlant nad Ostravicí:
Ano, já jsem pro to, aby partnerství fungovalo i nadále. Víte, já koncem sedmdesátých let reprezentoval Československo v motocyklových soutěžích – šestidenní – a málem nás taky nepustili do Německa na závody, protože tam měli startovat jezdci z Jižní Afriky, kde tehdy vládl rasistický režim apartheidu. Politika by se do sportu a družby neměla plést.

Ondřej Mer, Malenovice:
Vypovědět, dnešní doba není příznivá pro partnerství s Ruskem, podobná spolupráce vrhá na město stín. Měli bychom se od agresorů v prvé řadě odpoutat, odloučit, ukázat jim, že se nebojíme. Aby si uvědomili, že zvládneme žít i bez nich.

Lenka Kratochvílová, Frýdlant nad Ostravicí:
Nepřerušovat, ta válka je dílem politiků a ne obyčejných lidí. I když se jich, bohužel, samozřejmě dotýká. Je ale zbytečné paušálně trestat lidi v Rusku za ty, kteří jim vládnou.

Petr Šmíra, Frýdlant nad Ostravicí:
Já si dokážu představit, že se od partnerství mohlo naše město distancovat. Že by družba s Ruskem skutečně skončila, protože teď je třeba pomoci Ukrajině.