Balonová show, kterou finančně podpořilo město Ostrava, bude k vidění po dva dny.

„Premiéra se chystá na pátek 26. září, kdy balony vzlétnou v 17.30 hodin. Pokračovat se pak bude i v sobotu 27. září, a to ráno v 6.30 hodin a pak opět také odpoledne v 17.30,“ přibližuje harmonogram organizátor akce Karel Špalek.

Jak vůbec vznikl nápad uspořádat v Ostravě balonovou show?

Vzniklo to na základě zkušeností z podobných akcí, které proběhly v jiných městech republiky či v cizině. Je to totiž vždycky krásná podívaná pro lidi. Uvědomili jsme si, že to v Ostravě chybí, a rozhodli jsme se to tady dostat.

Na co se lidé mohou těšit?

Ti, kteří přijdou na místo startu, uvidí, jak se vše před vzletem připravuje. U nákupního centra Futurum bude příští pátek startem provázet moderátor. Na Slezskoostravském hradě bude v sobotu v rámci Festivalu dřeva nachystán i další doprovodný program. Ostravané ale především uvidí pestré vznášející se balony na obloze. Budou vždy minimálně čtyři.

Balony budou vzlétat o půl sedmé ráno a o půl šesté večer. Proč nelétají i přes den?

Balonové létání je závislé na přírodních podmínkách. Přes den jsou horší povětrnostní vlivy, ráno a večer je situace lepší. Kdyby ale bylo úplně špatné počasí, tak bohužel nevzlétnou vůbec. Balonáři se ale v takovýchto případech přesto pokoušejí aspoň o nějakou manipulaci a je to i tak pro lidi zajímavé. I když to není vzlet.

Přijedou na show jen balonáři čeští, nebo i zahraniční?

Moravská Mekka balonového létání je Brno, takže budou především z jihomoravské metropole. Možná ale přijedou i nějací z Čech. Z ciziny letos hosty mít nebudeme.

Je tato akce začátkem nějaké tradice? Mohla by se v příštích letech dále rozšiřovat?

Jde o první ročník, který bychom chtěli rozvíjet dále. Možnosti jsou velké a zkušenosti balonistů ukazují, že akce má obrovský potenciál. Takže věříme, že by v budoucnu mohlo nad Ostravou létat opravdu mnoho balonů. Přesto zveme lidi na ojedinělou a zajímavou podívanou už nyní.