„Slony bude na jejich cestě doprovázet nejen jejich stávající ošetřovatel, na kterého jsou zvyklé, ale rovněž pracovníci naší zoo. Ti už vyjeli na cestu s předstihem, aby se mohli přímo na místě se slony lépe seznámit a pod dozorem jejich stávajících ošetřovatelů co nejlépe poznat všechny jejich individuální potřeby a vlastnosti,“ uvedl mluvčí ostravské zoo Stanislav Derlich.

Termín příjezdu slonů byl už několikrát odložen. Odklady způsobily veterinární opatření Evropské unie zejména kvůli loňskému výskytu slintavky a kulhavky v některých zemích Evropy.

Zvířata dostane ostravská zoo zdarma v rámci evropského záchovného programu slonů indických v lidské péči. Z chovatelského hlediska je pro zoo cenná hlavně mladší, jedenáctiletá Vishesh, neboť by mohla být potenciální matkou příštích mláďat. Ale ani starší samice, jedenačtyřicetiletá Johti, není pro další reprodukci ztracena. Protože už rodila, je schopna přivádět na svět další potomky třeba v padesáti letech.

Případné rozmnožení slonů v Ostravě by byl obrovský chovatelský úspěch, doposud se v historii českých zoologických zahrad nenarodilo žádné živé sloní mládě. Ostravská zoo se bude po příjezdu Johti a Vishesh starat celkem o čtyři samice a intenzivně jedná se zoo v Evropě, aby získala geneticky vhodného samce.

(ha)