Sedmadvacetiletý Tomáš Štverák ze Zubří se díky vítězství stal opět Zimním mistrem České republiky v horském maratonu jednotlivců a navázal na své skvělé výkony z předchozích dvou ročníků. „Letos byla největší konkurence, co jsem tady zažil, takže to byla pro mě motivace navíc. Dosáhnout vítězného hattricku byl můj cíl,“ přiznal Tomáš Štverák, který po 13. kole ještě v cílovém depu v resortu Sepetná v neděli před 9. hodinou sledoval časy svého soupeře na druhém místě Radka Chrobáka z týmu Salomon/JAPAsport.cz a zvažoval, zda má vyrazit počtrnácté na vrchol Lysé hory, který leží v nadmořské výšce 1323 metrů. I přes úžasný finiš Chrobáka, který poslední seběhu měl za 23 minut, bylo na Sepetné jasné, že pořadí se již měnit nebude. Třetí příčku ještě v těsnějším souboji uhájil Jiří Petr z týmu Salomon.

Zdroj: Youtube

Vítěz závodil i pro babičku

Tomáš Štverák po závodu řekl, že po start byl závod klasicky trochu přepálený. „Byla tvrdá trasa, takže tempo bylo docela rychlé. Šel jsem si ale svoje, nikam jsem se nehnal, i když jsem věděl, že jdu rychleji, než bych chtěl. Zároveň jsem ale věděl, že na to mám natrénováno. Čekal jsem, než se dostanu na první místo, a když se tak stalo, tak jsem si říkal, že to už nepustím, což se podařilo,“ uvedl Tomáš Štverák s tím, že větší krize se mu během soboty i neděle vyhnula.

Vítězství věnoval babičce „Babička je od Vánoc v nemocnici a je to moje největší fanynka, která ví dříve než já, kdo jaký závod běží, a teď mě sledovat nemohla. Tak jsem chtěl vyhrát především pro ni,“ svěřil se borec ze Zubří. Kvality vítěze uznal také ředitel závodu Libor Uher. „Klobouk dolů a je vidět, že Tomáš jako závodník zraje,“ poznamenal.

Lukáš Engelmann ve farnosti Frýdlant nad Ostravicí.
Mám rodinu, zaskočil kněz z Frýdeckomístecka věřící při mši. Z farnosti odchází

Také kategorie žen byla letos ve znamení obhajoby nejvyšší příčky, českou mistryní se stala Kateřina Klepáčová. V celkovém pořadí se ji podařilo s výkonem 11 kol, což bylo 147 kilometrů s převýšením 11 200 metrů, dostat do absolutní TOP 10 na 8. příčku. Druhá skončila Hana Váchová, třetí místo obsadila Kamila Hiľovská. Nejúspěšnějším týmem ve štafetě dvojic byl pár Richard Tabach a Jakub Cieslar s celkovým součtem 15 závodních okruhů. Na druhém místě skončili David Procházka a Robert Heczko, třetí místo patří Jakubovi Kochovi a Matějovi Múdrikovi.

Fantom Lysé hory

Fantomem Lysé hory se stal Emil Trombik z Českého Těšína. Bude mít letos 78 let a byl vůbec nejstarším závodníkem 11. ročníku IMOS LH24 2024. Kolik lysohorských okruhů zvládne mu bylo jedno, ale chtěl být na trase po celou dobu „eLHáčka“. Tedy čtyřiadvacet hodin. „Ledu je moc,“ zhodnotil první dva okruhy Emil Trombik, když si v závodním depu vychutnával šnyt piva. „Je třeba být opatrný, obzvlášť pro starého člověka. Hřeby na botách moc nedrží, lepší jsou nesmeky, ale než bych je navlékl a pak sundal, tak jdu raději tak,“ měl jasno inspirující a nezdolný senior. „Po dvou kolech se cítím dobře, půjdu si dát polívčičku a půjdu zas. Mým cílem je jít 24 hodin a uvidím, kolik kol zvládnu,“ dodal Emil Trombik.

Kočky, ilustrační foto.
Třinec přispívá na kastraci koček. Pětistovku na kočku, tři stovky na kocoura

Nakonec tento lysohorský démon strávil ve společnosti nejvyššího beskydského vrcholu celou noc i brzké ráno a absolvoval celkem 6 závodních okruhů. zvládl 80 kilometrů s převýšením přes 5000 metrů. „Emil Trombik je borec s velkým „B“ a je to nový fantom Lysé hory. V 77 letech předvést takový výkon je neuvěřitelné a zároveň inspirující,“ ocenil úžasný výkon Libor Uher.

Závod se obešel bez vážnějšího zranění

Přestože byly podmínky na letošní IMOS LH24 pro všechny účastníky velice náročné, zejména ledový sestup, obešel se závod bez vážnějších zranění a zdravotníci ošetřili jen pár pohmožděnin a odřenin. „Těší mě, že jsou naši závodníci disciplinovaní a dodržují pravidla. Opravdu běhali v botách s hřeby nebo s nesmeky. Nějaké pády a uklouznutí samozřejmě byly, ale naštěstí se obešly bez vážnějších zranění. Hladkému průběhu pomohlo i to, že led odpoledně zasypal sníh, sice jen trošku, ale stačilo to k tomu, že byla trasa v ledových úsecích bezpečnější,“ doplnil Libor Uher.