V rekreační podhorské obci Ostravici na Frýdecko-Místecku je to v posledních dnech téma číslo jedna. Starostka Pavlína Stankayová (KDU-ČSL) usedla za volant pod vlivem alkoholu a ponese důsledky.

„19. července jsem byla ve Frýdku-Místku posedět s přáteli. Hodinu po půlnoci na 20. července jsem chtěla přeparkovat své soukromé auto z placeného parkoviště na neplacené, bylo to asi 20 metrů. Po několika metrech jsem však byla zastavena policejní hlídkou a podstoupila zkoušku na alkohol, bohužel s pozitivním výsledkem,“ popsala nešťastnou událost Deníku Pavlína Stankayová.

Spáchala trestný čin

Zda se jednalo o léčku, nechce Stankayová spekulovat, svého jednání lituje. „Nikoho jsem neohrozila, v té době byly ulice prázdné a bez lidí, jinak bych to nikdy neudělala. Plně si ale uvědomuji, že to byla velká chyba, jako osoba veřejně činná bych měla jít příkladem a hluboce svého jednání lituji. S policií jsem plně spolupracovala a v současnosti čekám na svůj trest, který plně akceptuji,“ dodala pro Deník Stankayová, která už podle svých slov dobrovolně přispěla částkou 70 tisíc korun na oběti trestných činů.

Gírová, kde sourozenci Marie a Petr oživili jednu z nejstarších původních beskydských turistických chat, 9. 8. 2023.
VIDEO: Nově v Beskydech. Sourozenci renovovali chatu Gírová, už má reputaci

Sama se totiž jednoho dopustila. Podle informací Deníku nadýchala přes jedno promile alkoholu v krvi, což trestní zákoník klasifikuje jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Trestnímu stíhání se však podmíněně vyhnula. „Státní zástupce mi navrhl odklon z trestního řízení, proto po uplynutí zkušební lhůty nebudu mít záznam v trestním rejstříku,“ popsala starosta Ostravice Stankayová, jak situaci vyřešila. Přijde však o řidičské oprávnění, podle informací Deníku na příštích dvacet měsíců.

Čtěte také

Kapitální kapr z Olešné na Frýdecko-Místecku. Ryba měla víc jak metr

Beskydský paličák. Nový druh česneku je pěkná síla a urodila se ho tuna

O svém prohřešku už informovala svého krajského šéfa z KDU-ČSL Lukáše Curyla. „Věděl jsem o tom téměř okamžitě. Paní starostka mi řekla, že to je největší chyba, kterou v životě udělala. Spolupracovala s policií, přijala všechna opatření, proto má rozhodně moji plnou podporu,“ řekl Curylo Deníku s tím, že to z její strany byla hloupost. „Každý však chybujeme a vím, že to pro její další život bude cenné poučení. Důležité je také zdůraznit, že se to stalo v soukromém čase a v soukromém autě,“ doplnil krajský předseda KDU-ČSL.

Bude jezdit na elektrokole, s přáteli i vlakem

Obdobně to vnímá také místostarosta Miroslav Mališ (TOP 09): „Paní starostka nás o situaci informovala, je kajícná. Vzhledem k tomu, že se to stalo v jejím osobním volnu a s osobním autem a že funkci vykonává dobře, nevidím důvod k politickým zásahům. Není první ani poslední v republice, která si takto způsobila trable, ale na výkon funkce to nebude mít vliv. Podle zákona o obcích není pro výkon funkce starosty řidičský průkaz nutný,“ míní Mališ.

Opozice nesouhlasí. „Pro mě jako člověka je to nepřijatelné. Upřímně si myslím, že by měla rezignovat, aby obec mohla dál efektivně fungovat. Ztěžuje jí to funkci. Starosta je ve funkci 24 hodin denně. Sám vím, co funkce obnáší, aby její vykonávání bylo efektivní,“ dodal opoziční zastupitel Tomáš Kokeš.

Řepiště - Nový Jičín 3:1 (1:0)
Ostuda v Řepišti. Po sporech hrálo pohár béčko, výsledek 0:26. Skončí donátor?

Starostka svou představu o novém fungování v obci Deníku přiblížila. „Výkon mé funkce to nijak viditelně nezkomplikuje. Od úřadu bydlím sotva 100 metrů a na jednání mimo úřad mě vždy někdo odveze. Většinou jezdíme ve více lidech, případně se mi nabízejí přátelé, mohu využít MHD i vlak. V knihovně navíc máme k půjčení pro kohokoli obecní elektrokolo, které nyní budu také častěji využívat,“ předestřela svou představu. „Celé je to pro mě velkým poučením a nikdy už takovou věc neudělám,“ dodala.

Paralela z minulosti

V podobné situaci se zkraje roku 2017 ocitl také někdejší náměstek primátora Ostravy Martin Štěpánek, který nadýchal dokonce 1,94 promile. Přijal trest za totožný trestný čin podle tehdejší klasifikace. „Skutečně jsem spáchal dopravní přestupek a přijal jsem trest, který mi byl za něj udělen, tedy odnětí řidičského průkazu na jeden rok," přiznal tehdy Deníku s tím, že i on „pouze" přeparkovával auto.

Zatímco Štěpánek se tehdy přiznal až o dva měsíce později po konfrontaci Deníkem a po nátlaku vedení Ostravy na funkci rezignoval, starostka Ostravice Pavlína Stankayová o nešťastné události své okolí sama informovala a možná i díky tomu má v Ostravici větší podporu. Nikoli však výhradní.

Vojkovický fotograf připomíná na paskovském zámku časy v době covidu, srpen 2023.
Vzpomínáte? Fotograf z Vojkovic má v Paskově „rouškové“ snímky

„Člověk může udělat chybu, ale měl by přijmout zodpovědnost a vyvodit důsledky, obzvlášť, když je ve straně, která bojuje za nulovou toleranci alkoholu na vodě i na kole, natož za volantem. Starosta musí být vzorem,“ řekl opoziční zastupitel a donedávna místostarosta Tomáš Kokeš (Patrioti Ostravice), který žádá, aby starostka odstoupila z funkce.

Koaliční partneři ji podrželi. „O této věci jsem byl informován paní starostkou po své dovolené. Informaci jsem přijal, ale beru to tak, že je to její soukromá záležitost a dál ji nehodlám nijak řešit. Z mé strany určitě žádný politický atak nepřijde,“ uvedl místostarosta Ostravice Jiří Pavlán (Nezávislí spoluobčané) z druhého nejsilnějšího uskupení na radnici.