Nemusíte žít zrovna na dohled obřího hutního kolosu, aby vaše zdraví ohrožovalo zdejší ovzduší. I v Porubě, která je považována za jedno z nejčistších míst v Ostravě, je podle odborníků dvakrát horší vzduch než v Praze.

Polétavý prach, jenž na sebe váže nebezpečné látky vypouštěné z továren, ale i výfuků aut či komínů rodinných domků, je zkrátka stále všudypřítomný. O tom, jaký vliv má na lidské zdraví špatné životní prostředí, ve čtvrtek diskutovali odborníci na semináři pořádaném sdružením Arnika.

„Znečištěné ovzduší je příčinou mnoha zdravotních problémů, ať už jde o nemoci dýchacích cest nebo vznik alergií. Méně často se upozorňuje na vliv na neplodnost či ovlivnění vývoje plodu během těhotenství,“ sdělila Vendula Kubačáková z ostravské pobočky Arniky.

Její slova potvrdili přítomní lékaři i odborníci na danou problematiku. Shodli se, že negativní vliv ovzduší se v poslední době čím dál více projevuje na nemocnosti dětí.

„Je třeba dělat vše pro to, aby se stav ovzduší na Ostravsku zlepšoval. Pro děti by se zatím měly pořádat ozdravné pobyty na horách, na které by jejich rodičům přispívali jak znečišťovatelé, tak třeba město či kraj,“ konstatoval epidemiolog Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.

„V neposlední řadě by děti pro své zdraví měly jíst i hodně ovoce a zeleniny. To je základ,“ dodal ještě Šrám.

Poznámka k tématu:

Epidemiolog radim Šrám v tomto týdnu zveřejnil průběžné výsledky svého výzkumu, do kterého letos v březnu zapojil krajské úředníky, karvinské strážníky a pro porovnání ještě pražské policisty. Co zatím zjistil? Například to, že krajští úředníci během dvou dnů monitoringu vdechli třikrát více karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků než muži zákona v ulicích hlavního města. Jejich kolegové v uniformách v Karviné na tom byli dokonce osmkrát hůře.
„Jde o první výsledky, které se budou dále ověřovat v červnu tohoto roku a příští zimu. Předpokládáme, že celkové výsledky budou podkladem pro návrh preventivních opatření, která přispějí ke snížení zdravotního rizika ostravské populace vlivem znečištěného ovzduší,“ vysvětlil Radim Šrám.