Původně se o výstavbu turistické chaty pokoušel na přelomu 19. a 20. století německý spolek Beskidenverein, přesněji jeho sekce se sídlem v Ratiboři.

Předseda spolku, jistý Bernert, uvažoval o stavbě útulny nad Camer Ellgoth, tedy Komorní Lhotkou. K záměru však tehdy nedošlo. Husté osídlení na svazích Lípí, Velkého a Malého Lipového a Ropičky bylo důvodem k výstavbě hospody občana Pavlase, která však v roce 1927 vyhořela. Další iniciativy se ujal až bývalý ostravský havíř Ignác Gřunděl, který zde v létech 1936 až 1937 postavil stavbu, která dostala název Gřundělova chata. Chata přetrvala až do dnešních dnů a loni slavila 70 let své existence.

Asi nejtěžší období prožila po roce 1989, kdy se zde střídali různí nájemci s různými úmysly. Pevné otěže k jejímu provozu převzali před deseti léty nynější pronajímatelé manžele Gřundělovi, díky nim zde návštěvník nachází solidní provozovnu turistických služeb. Chata nabízí celoročně 32 lůžek, jídelnu, společenskou místnost, terasu s výhledem na Lysou Horu i venkovní ohniště s posezením. Ti otužilejší mohou dokonce vedle chaty stanovat. V sezoně a o víkendech je zde možnost výběru z pěti hlavních jídel a tří druhů polévek . Dobře je postaráno i o návštěvníka, který zde přijde přes týden. Nedaleká křižovatka značených turistických cest nabízí trasy na Morávku, do Komorní Lhotky nebo po hřebenu směr Prašivá, nebo Slavíč a Malý Polom.

Nocleh zde stojí 150 korun, polopenze 280. Chata se nachází ve výšce 795 metrů nad mořem a okolní terén je vhodný jak pro pěší, cyklo, tak i pro běžkaře. Vede tudy i dálková trasa pro jízdu na koni. Rekreanti, kteří se zde ubytují mohou poznat jízdu na koni – tzv.hipoturistiku, pokud navštíví pension Jízdárnu na Morávce, mohou se také projet v „koňobusu“- v létě v bryčce v zimě na saních Zajímavý může být i výlet do Komorní Lhotky s návštěvou Bylinných lázní. U příležitosti 10 let působení na chatě pořádají manžele Gřundělovi 31. května malou oslavu s hudbou a tancem na kterou zvou všechny příznivce turistiky a pobytu v nádherné přírodě.

JAROMÍR KAHÁNEK