Dojdete sem po 3,5km chůze ze sedla Bumbálka a cestou se můžete kochat jedinečnými pohledy na centrální Beskydy nebo do údolí Kysuce a na Javorníky. Chatu nechal postavit hostinský Vincent Kmínek roku l918 a ta již od začátku přitahovala četné návštěvníky jak ze slovenských osad, tak i z údolí Bílé. Po druhé světové válce byl vlastník chaty odsunut a znárodněný objekt měnil majitele. Vystřídalo se zde několik podniků. Ještě v roce 1948 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, která dala chatě dnešní podobu. K další úpravě pak došlo v roce 1988.

Současný majitel Róbert Gajdoš se stará o hosty opravdu příkladně. Pěkně upravený interiér, venkovní posezení s udírnou a letní bazén jsou příjemným zpestřením putování po krásných horách. Musím se také zmínit o výborné kuchyni: Když si objednáte třeba královské palačinky nebo brynzové halušky, jsou to opravdu pokrmy hodné svého názvu.

Chata ubytuje 34 osob a v zimě má k dispozici 300 metrů dlouhý lyžařský vlek. Mezi četné suvenýry, jakými jsou turistické známky, pohlednice a různé figurky, patří také razítko „Matúšovo královstvo“, obdoba našeho valašského pasu. Matúš Čák Trenčianský (1260-1321) byl jak známo uherský šlechtic a vévoda a nekorunovaný král západního a středního Slovenska. Když se vydáte dál po hřebeni přes Hluchavku, Bobek a sedlo Konečná, dojdete na Bílý Kříž a třeba až na Slavíč, Prašivou nebo na Velký Polom. Opačným směrem přes Bumbálku a Třeštík na Soláň. Zelená značka jižním směrem pak vede do slovenského Makova.
JAROMÍR KAHÁNEK