O vzniku jeho názvu panují dvě verze. Jedna jej odvozuje od jména loupeživého rytíře Ondřeje, ta reálnější přisuzuje název podle zbojníka Ondráše (původním jménem Ondřeje), který se měl ukrývat v jeskyních v prostoru této hory. V pověstích se vypráví o rejích čarodějnic, v dobách pohanských prý býval dějištěm rituálních slavností. Sedmý olomoucký arcibiskup Theodor Kohn nechal v roce 1895 na svůj náklad postavit útulny Na Velkém Javorníku a Ondřejníku, a ty pak daroval Pohorské jednotě Radhošť. Ani jedna se však nedochovala.
Brzy po založení Klubu českých turistů (1888), byla založená také pobočka ve Frýdlantu nad Ostravicí a její zásluhou, stejně jako zásluhou turistů z Moravské Ostravy, byla postavená v létech 1936 až 1937 nynější chata na Ondřejníku. V roce 1930 byla velkým nákladem rekonstruována a brzy poté došlo ke stavbě chaty Solárka, ta však v roce 2003 za podivných okolností vyhořela. Celý areál býval kdysi oblíbeným letoviskem Ostravska a častým cílem turistických spolků a Sokolů. Za minulého režimu byla chata rekreačním střediskem Bohumínských železáren a drátoven. V současné době je v soukromých rukách a nabízí ubytování, v sezoně až třicet druhů jídel, zábavu pro děti (houpačky, kolotoče) venkovní posezení s ohništěm a kiosek s občerstvením. K chatě patří také kaple sv. Antonína. Prostředí poskytuje jedinečné panoráma a množství značených turistických cest vedoucích směrem na Kozlovice, Hukvaldy, Štramberk, nebo Lysou horu, Smrk či Radhošť. Oblíbenou zimní atrakcí je jedinečná běžecká trasa kolem masívu Ondřejníka. Lehké vycházky zvou k návštěvě areálu Beskydského rehabilitačního střediska v Čeladné, nebo na koupaliště, či do výstavní síně ve Frýdlantu nad Ostravicí.
Nutno však dodat, že v letošním roce byl prodán oblíbený lyžařský vlek u chaty a objekt se objevil na seznamu realitní kanceláře. Nad budoucností chaty tak trochu visí otazník.
JAROMÍR KAHÁNEK