Na svazích hory se sice vyskytuje, ale jestli je jméno hory odvozeno podle tohoto názvu si netroufám říct. Zeměpisně se hora vysoká 995 metrů nachází asi 10 kilometrů východně od Třince a je významným turistickým cílem na česko-polské hranici. Začátkem 20. století přišel německy turisticky spolek Beskidenverei s iniciativou postavit na polském úseku Velké Čantorie turistickou chatu. Dostala název Erzherzogin Isabella Schutzhüte po své mecenášce Isabelle von Groj-Dülmen, původně pruské princezně, později manželce arcivévody Fridricha. Po vzniku Československé republiky v roce 1918 došlo ke kuriozní situaci. Při kartografickém měření se zjistilo, že chata stojí asi 10 metrů za hraniční čárou, tudíž na území ČSR. Nicméně se brzy stála cílem turistických výletů, pro polské občany často nelegálních, zvláště po druhé světové válce, neboť tehdy se požadovalo přísné dodržování hraniční linie. Pravý nápor polských turistů zažívá Velká Čantoryje od roku 1967, kdy byla dokončená stavba lanové dráhy s polského lázeňského města Ustroň z dnešní kapacitou 847 osob za hodinu.

Nejnovějším lákadlem pro turisty je pak rozhledna z roku 2002 s nádherným panoramatem do tří zemí (Česká republika, Polsko a Slovensko). Bohužel, ani v dnešní době nemohou naší turisté navštívit letoviska v údolí Wisly, neboť Velká Čantoryje není uznána jako hraniční přechod. Na polské straně se nachází také známá přírodní rezervace ze zbytky tisového lesa. Výstup z české strany je nejkratší z Nýdku (4 kilometry), zato s pořádným převýšením. Z Nýdku vede také Rytířská naučná stezka vybudována na základě pověsti o spících rytířích v útrobách hory – obdoba českého Blaníku.

Dnešní návštěva horské chaty nevyvolává v turistovi ty nejlepší pocity. Chata je kromě krytého bufetu uzavřena a nabídka občerstvení je značně omezená, zato převažuje bohatá nabídka suvenýrů. Vedle chaty je „skanzen“ dosloužilých terénních vozidel a ani na polské straně není valný pořádek. Pořádného zadostiučinění se návštěvníkovi dostane až dole v Nýdku, kde jsou k dispozici hned čtyři restaurace. Výstup na Velkou Čantoryjí však určitě stojí za to už kvůli nádherným pohledům na Moravskoslezské Beskydy při výstupu a pro nádherné kruhové panoráma z rozhledny na vrcholu. Jedním z velkých lákadel je rozhledna s výškou 29 metrů a 118 schody. Má vlastní bufet s občerstvením a vstupné je 30 korun. V kuloárech se stále probírá záměr postavit lanovku z české strany, to by pak mohlo znamenat pořádné míchání davů.

JAROMÍR KAHÁNEK