Pro svou jedinečnou polohu se brzy stála předmětem zájmu mnoha výletníků. Prvním pronajímatelem tohoto zařízení byl Frantiszek Schulhauser, který zde působil jako chatař plných 35 let. Byly to doby doslova pionýrské a neměl to nijak lehké. Chyběla zde elektřina, telefon, nebyly mrazničky, dopravu potravin zajišťoval buď forman, nebo se nosily v ruksaku. Teprve v padesátých létech zde bylo instalováno dynamo na výrobu elektrického proudu. V zimě byla chata zavátá sněhem a kolem se stahovaly lišky, které dávily slepice. Proto začal chovat bernardýny.

V době druhé světové války zde občas zavítali partyzáni, ale také zde pobývali Němci. Wehrmacht zde dokonce pro své vojáky pořádal kurz lyžování jako přípravu na tažení do Ruska. Největší devízou však vždycky byla krása okolní přírody. Jen pár kilometrů od frekventovaných Mostů u Jablunkova zde mohl každý vychutnat jedinečnou horskou atmosféru a klidné zázemí, což zde na člověka působí dodnes. Chatu vlastnily také Beskydské hotely a restaurace a v roce 1996 ji převzali manžele Jana a Antonín Sikorovi.

Dnešnímu hostu se nabízí ubytování s pětapadesáti lůžky, celodenní strava, jedinečné terény pro různé druhy turistiky i množství vycházek do zajímavých lokalit v okolí. Přímo u chaty je letní bazén, v nedalekém lomu Čertův mlýn stěny pro horolezce. Jen vrchol Gírové by potřeboval „upravit fazónu“, neboť kdysi proklamovaný kruhový rozhled je dnes jen částečný. V zimě mohou lyžaři využít asi 400 metrů vzdálený vlek, stejně jako upravené běžkařské tratě. Nejkratší přístupová trasa je po zelené značce z osady Bařina, která je zastávkou na autobusové lince Mosty – Hrčava. Právě Hrčava je častým cílem turistů, pro své jedinečné prostředí i zajímavou historií. Je nejvýchodnější obcí republiky a tvoří hranici tří států EU. Vyprávění o této obci uvedeme jako samostatný příspěvek. Chata Gírová je otevřená celoročně, jedině mimo sezonu má zavřeno v pondělí. Nejbližší vlaková stanice, jsou čtyři kilometry vzdálené Mosty u Jablunkova.

JAROMÍR KAHÁNEK