Dále píše: „Vrchol jest bez chaty, avšak zakoupen polským turistickým spolkem, který počal stavěti chatu, avšak nedokončil stavbu pro nedostatek prostředků.“

To se po čase mělo změnit, neboť chata do roka opravdu stála. V roce 1937 k ní přibyla kamenná kaple s dvacetimetrovou věží, kterou postavili ropický stavitel Kisza a architekt Dawid. Svatostánek je zasvěcený patronce sv. Anně a každoročně se zde konají slavné poutě. Původní chata vydržela do roku 1973, kdy ji 9. února zachvátil mohutný požár.

Nová chata byla otevřená v roce 1982 zásluhou karvinské Kovony. Současná budova spíš připomíná moderní hotel, který se majestátně týčí kousek pod vrcholem hory. Kdysi proklamovaný kruhový rozhled z vrcholu Kozubové vzal také za své, je zarostlý vysokým lesem, z čehož mají zase radost houbaři a sběrači borůvek. Pro návštěvníky se v chatě nabízí 60 lůžek a restaurace s celoročním provozem. Kaple sv. Anny dnes patří církvi, klíče od rozhledny si návštěvník může vyzvednou v chatě, kterou dnes provozuje firma s Karviné.

Turistické stezky zde vedou z Městské a Dolní Lomné, Jablunkova-Návsí, Košařisk, Milíkova či Babího vrchu, kde je napojení na hlavní beskydský hřeben. Milovníci dálkových pochodů jistě znají putování Mánesovou stezkou, jejíž delší trasa (52 kilometrů) ze Stříteže do Dolní Lomné prochází právě přes Kozubovou.

Těm, kdož se zajímají o historii, jistě nemusím připomínat, že oblast kolem hory proslula v minulostí salašnictvím a pálením dřevěného uhlí, o čem svědčí i názvy obcí Košařiska a Milíkov. V Pověstech slezského lidu se také dočtete bájnou historku o bačovi a císaři, který se tu údajně objevil při výstavbě jablunkovských Šan­cí.

JAROMÍR KAHÁNEK