„Na jedné z hlavních dopravních tepen města byly s podporou Nadace ČEZ nově nasvíceny frekventované přechody u městského úřadu, u Penny Marketu, u Základní školy Dany a Emila Zátopkových a u křižovatky Zobawy,“ řekla mluvčí Třince Šárka Szlaurová.

Oranžové sloupy jsou nepřehlédnutelné. Nasvícený přechod navíc ve večerních hodinách motoristy již z dálky upozorňuje, že se blíží k místu, kde se pohybují ve zvýšené míře chodci a měli by zde projet ještě nižší rychlostí, než je padesátka.

„Naší prioritou je bezpečnost ve městě, a k tomu patří i bezpečný silniční provoz, tedy autobusové zálivy a hlavně přechody. Nasvětlení přechodů, zejména na nejvíce frekventovaných místech v blízkosti škol a obchodů, kde se pohybují děti a senioři, přispívá k větší bezpečnosti chodců. Chceme v tom dále pokračovat i ve spolupráci s ČEZ,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

Město Třinec uvolnilo na nasvětlení přechodů pro chodce 1,1 milionu korun ze svého rozpočtu. Nadace ČEZ přispěla v rámci grantového programu Oranžový přechod finančním darem ve výši 120 tisíc korun.

Ve Frýdku-Místku je od června 2015 takovýto bezpečný přechod například ve frýdecko-místecké části Lískovec v ulici Vratimovská. Frekventovaný přechod se nachází v blízkosti základní a mateřské školy i autobusové zastávky. Do té doby zde chyběly bezpečnostní prvky.

Po na míru nainstalovaném osvětlení je přechod dobře viditelný pro řidiče, kteří k místu přijíždějí i za šera.

Ilustrační foto.
Chřipka: nemocnice vyhlašují zákazy návštěv