Když vláda v polovině března kvůli koronaviru rozhodla o uzavření hranic, pocítili to starostové obcí na slovenském pomezí dvojím způsobem. Nejprve rapidně narostl počet telefonátů s dotazy, zda se lidé na Slovensko dostanou či ne.

Krajská nemocnice T. Bati  ve Zlíně. Ilustrační foto
Lidé se už mohou objednávat do nemocničních ambulancí

„Připadal jsem si trochu jako spojka,“ vzpomíná s úsměvem například starosta obce Strání na Slovácku Antonín Popelka.

Obraceli se na něj jednotlivci i firmy. Někteří se ptali, zda jsou hranice hlídané, další vysvětlovali, že chtějí vyjet jen na krátký čas. „Říkal jsem, že to ale nemohou vysvětlovat mně, že já nejsem ten, kdo o tom může rozhodovat,“ připomíná starosta.

Rozhodují omezení v cílovém státě

Opětovné povolení vycestovat se však podle něj zatím příliš neprojeví.

„Je třeba vzít v potaz, že hranice jsou vždycky s druhým státem a Slovensko má nejtvrdší opatření,“ upozorňuje Popelka.

U našich východních sousedů platí od 20. dubna nařízení, podle kterého musí každý, kdo vstoupí na území Slovenska nastoupit do izolace ve státem určeném zařízení a tady setrvat do absolvování testu na COVID-19. Při negativním výsledku následuje čtrnáctidenní domácí izolace.

Lidé už na česko-polské hranici proti uzavření hranic protestovali v sobotu 25. dubna v Českém Těšíně a v Těšíně.
Otevřete hranici! skandovali lidé u hraničních mostů v rozdělených Těšínech
VOJÁCI z Přáslavic a Opavy slouží na hranicích deset dnů vždy ve dvanáctihodinových směnách, po nichž se vracejí do prostorů ubytování a mají osobní volno, ve kterém ale nesundávají roušky.
PODÍVEJTE SE: Vojáci na hranicích s Polskem a Slovenskem. Kdo smí k nám a ven

Na svých stránkách o tom informuje slovenská ambasáda. Navíc je potřeba se nejpozději 72 hodin před cestou na Slovensko registrovat prostřednictvím speciálního formuláře. Ten je rovněž dostupný na stránkách velvyslanectví.

Řada lidí ve Strání přesto podle starosty Popelky uvolnění hranic může uvítat. Rádi by vyrazili za příbuznými.

„S uzavřením hranic jsme si zavzpomínali na problémy, které tu byly naposledy v 90. letech. Na povrch vyplavalo, jaké tady vlastně máme rodinné vazby, kdo má za hranicemi maminku, kdo syna. A že jsou od sebe někdy doslova pár metrů, ale nemohou se navštívit,“ popisuje Antonín Popelka.

Ve vsích výrazně ubylo automobilů

Druhým efektem, který uzavření hranic přineslo, bylo razantní zklidnění dopravy v příhraničních obcích. Ve zmíněném Strání podle tamního starosty poklesla odhadem o padesát procent.

Velmi výrazný pokles vypozorovali také ve Velkých Karlovicích na Valašsku.

Parlamentní volby na Slovensku, 29. února 2020 v Makově. Na snímku volební místnost, okrsek č. 1.
Východní sousedé volili. Jak to vypadalo u česko-slovenské hranice v Beskydech?

„Normálně jsme tady měli průjezdnost do tří tisíc automobilů denně. Po uzavření hranic podle našeho vlastního sčítání klesla zhruba na šest stovek vozů,“ prozrazuje starosta vesnice Miroslav Koňařík. Pokles se týká především na osobní dopravy.

Odhadovat, zda a jak se nové vládní opatření na situaci v dopravě projeví, je podle něj ještě brzy. „Teprve ve čtvrtek to schválili. Možná za týden budeme chytřejší,“ říká Miroslav Koňařík.

Policisté hlídkují 24 hodin denně

Pro policisty, kteří nyní na přeshraniční provoz dohlížejí, se zatím nic nemění.

„Na přechodech stále policisty máme a dvacet čtyři hodin každý den kontrolujeme příchozí i odchozí, především tranzit,“ uvedl v pátek mluvčí policie ve Zlínském kraji Petr Jaroš s tím, že vládní opatření je zatím příliš čerstvé.

„Prozatím čekáme, jak se k tomu postaví policejní prezidium,“ dodal Jaroš.

Ministerstvo od cest zrazuje

Případné nadšení z opětovné možnosti vycestovat už ale stihlo mírnit ministerstvo zahraničí.

„Nadále doporučujeme cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě,“ stojí v prohlášení české diplomacie.

Lidé, kteří se přesto rozhodnou vycestovat, si mají podle ministerstva na ambasádě daného státu ověřit, jaké aktuálně platí podmínky pro vstup do vybrané země a pobyt v ní.

K události došlo v sobotu 18. dubna. Nález cyklisty bez známek života v oblasti Filipky, nedaleko obce Návsí, byl pracovníkům krajského zdravotnického operačního střediska nahlášen před tři čtvrtě na sedm.
Tragická smrt v Beskydech. Rodině zemřelého muže z Karviné přispěly desítky lidí

K možnosti vycestovat se také váže povinnost prokázat se při návratu do vlasti potvrzením o negativním testování na COVID- 19 vydaným lékařem či orgánem ochrany veřejného zdraví. Test nesmí být starší než čtyři dny a dotyčný si jej zajišťuje sám na vlastní náklady.

Bez negativního testu je nutný nástup do dvoutýdenní karantény, na jejíž dodržování dohlédne hygiena. Specifické podmínky platí také pro takzvané pendlery či studenty. Na svých stránkách o nich informuje ministerstvo vnitra.