„Po čtyřech desítkách let stává realitou a věřím, že ho docení zejména naši potomci, až se město vrátí k životu a tranzitní doprava pojede mimo centrum,“ prohlásil Petr Korč, primátor Frýdku-Místku. Jeho náměstek Jakub Míček hovořil o nesmírné vděčnosti obyvatel a vyslovil přání, aby jim co nejméně hlučelo u jejich domů.

„Tato komunikace je symbolem problémů přípravy staveb v České republice. A ty byly obrovské. Neustále jsme byli u soudu a vraceli se zpět na začátek,“ nechal se slyšet Radek Mátl, generální ředitel podniku Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR. Zmínil například fakt, že po dvou a půl letech budování bylo obchvatu odebráno na čas stavební povolení.

„Teď přinášíme dobré zprávy do Frýdku-Místku, po druhé etapě se bude jezdit ještě před Vánocemi, tedy v tomto týdnu,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Ten připomněl jak otevření první části obchvatu na Příbor a severojižního spoje Ostrava – Beskydy letos v létě, tak i sesuv půdy na právě dokončovaném úseku, jenž stavbu opět brzdil.

„Tento čtvrtek odpoledne, ale rozhodně ještě za světla, chceme na obchvat pouštět provoz alespoň v částečném režimu,“ potvrdil pak mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Motoristům vzkázal, že po většině trasy se sice začne jezdit v obou polovinách, ale u nedokončené části, kde byl sesuv, přijde zúžení do jednoho pruhu. Doporučil bedlivě hlídat dopravní značení.

Za nejproblematičtější označili silničáři právě místo sesuvu, kde se bude pokračovat ve stavbě. „Jsou třeba zemní práce, konstrukční prvky a vrstvy a posléze betonovou vozovku,“ vysvětlil ředitel ŘSD Radek Mátl s tím, že hotovo chtějí mít do června příštího roku. Obchvat Frýdku-Místku po budoucí dálnici D/48 bude znamenat hlavně odklonění kamionové dopravy z centra města.