Jeden den v týdnu bude k dispozici nejen nemocným, ale i jejich rodinám. Podle individuálního přání si s nimi bude povídat a poskytne jim psychickou podporu.

„Pobyt v nemocnici provázejí obavy, úzkost či bolest, které se vždy snáze překonávají, když na ně člověk není sám a slyší slova povzbuzení. A je jedno, zda je věřící, nebo ne," řekla manažerka kvality Nemocnice Podlesí Regina Gryczová.

S novou kaplankou Ywonou Guznarovou, která má několikaleté zkušenosti z Nemocnice Český Těšín, si pacienti budou moci popovídat pravidelně ve čtvrtky.

Bezplatně bude k dispozici všem zájemcům z lůžkových oddělení bez ohledu na vyznání. Pokud nemocnému čtvrteční termín nevyhovuje, může si požádat o jiný. „Na vyžádání je možné realizovat i individuální návštěvu mimo daný termín, přímo na pokoji pacienta, a to na základě osobní domluvy nebo prostřednictvím personálu nemocnice, který setkání dohodne," dodává Gryczová. Využít služeb kaplanky mohou v případě zájmu i samotní zaměstnanci nemocnice.

Pozice nemocničního kaplana je oficiálním postem. Osoba, která tuto práci vykonává, poskytuje lidem klinickou pastorační péči. „Nemocniční kaplani v rámci vykonávání své profese zachovávají mlčenlivost podobně jako zdravotničtí profesionálové. Jsou vázáni etickým kodexem a jejich práce podléhá mezinárodním evropským standardům," uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

V České republice kaplani působí ve více než dvaceti zařízeních akutní a následné péče. ¨

(ns)