„Stalo se mi to dvakrát. Poprvé jsem si to uvědomila až doma, když jsem účtenku kontrolovala. Za nákup v celkové výši 65,30 koruny mi pokladní naúčtovala šestašedesát korun. Podruhé už jsem si dala pozor a ozvala jsem se. Pokladní mi řekla, že nemůže postupovat jinak. Nákup stál 24,40 koruny, takže jej zaokrouhlila v podstatě dvakrát. Nejprve na 24,50 a pak hned i na výsledných pětadvacet korun. Když jsem jí řekla, že čtyřicet haléřů by měla zaokrouhlovat směrem dolů, tak mě dost hrubě odbyla,“ posteskla si žena, která nakupovala v menším obchodě s potravinami v centru Ostravy.

„Pokud došlo ke zmíněnému případu, prodavačka udělala chybu. Neměla nákup zaokrouhlovat nahoru. Otázka je řešena v zákoně o ochraně spotřebitele. Ten stanoví, že při konečném účtování prodávaných výrobků a poskytovaných služeb v hotovosti se celková částka zaokrouhluje vždy k nejbližší platné nominální hodnotě zákonných peněz v oběhu. To platí pro oblast hotovostního platebního styku. Výjimka je pouze u částek pod padesát haléřů, například při nákupu šroubků či podobného zboží. Pokud si zákazník například koupí dva šroubky po dvaceti haléřích, tak musí zaplatit korunu,“ vysvětlila Pavla Bolfová, ředitelka odboru komunikace České národní banky.

Velcí obchodníci podle tohoto ustanovení postupují. Například mluvčí společnosti Ahold Libor Kytýr uvedl, že v obchodech Hypernova a Albert, které tato společnost provozuje, zaokrouhlují nákupy končící čtyřiceti haléři směrem dolů, od padesáti haléřů pak nahoru.

V oblasti bezhotovostního platebního styku se podle Bolfové nic nemění a ukončení platnosti padesátihaléřových mincí nemá vliv na bezhotovostní úhrady i na výpočet daně a vystavování daňových dokladů.

K tématu

Výměna padesátihaléřových mincí probíhá podle vyhlášky České národní banky ve všech bankách zdarma. V případě výměny většího množství mincí je však třeba dodržet stanovený způsob balení, tj. mince vkládat po sto kusech do sáčků nebo po padesáti kusech do svitků. Například v případě výměny 320 kusů mincí je třeba mince vložit do tří sáčků po sto kusech a zbývající mince je možno předložit k výměně volně. V případě nedodržení tohoto postupu jsou banky oprávněny naúčtovat si určitý poplatek za práce spojené s nutností mince přepočítat. Ten si mohou naúčtovat také v případně předložení padesátihaléřových mincí, které byly předloženy k výměně neroztříděné společně s jinými nominálními hodnotami.