Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas překvapil třineckou radnici, když zpochybnil dokončení projektu, na jehož přípravu padlo už bezmála devět milionů korun. „Pokud jde o projekt Via Lyžbice, což je investiční akce v Třinci, jde o tři sta metrů cesty za 300 milionů korun, zkoumáme, jestli je účelná a přínosná, ne pouze účelová. Pokud zjistíme, že tato akce není v pořádku, tak se nebude realizovat. Pokud zjistíme, že je velmi potřebná, tak se realizovat bude,“ prohlásil Palas. - více ZDE

Třinecká starostka Věra Palkovská ale ve středu Deníku řekla, že žádný zásadní obrat neočekává. „Vůbec si to nedovedeme ani představit,“ uvedla.

„Podstatné je, že nemáme žádný oficiální signál, že by příprava projektu měla být pozastavena,“ dodala. Akce Via Lyžbice počítá s vybudováním podjezdu pod železniční tratí.Podle Palkovské je důležitá zejména pro výjezdy složek Integrovaného záchranného systému do lokality za kolejemi. „Už v současné době není stav optimální,“ připomněla. Mimoúrovňové křížení je navíc první etapou propojení Lyžbic se sídlištěm Sosna a krajskou Nemocnicí Třinec. Podjezd je podle starostky nutný i pro rozvoj městské části, v níž se plánují stavby nových domů a bytů.

Investorem Via Lyžbice je kraj, jehož zastupitelé už loni v září stavbu odhlasovali. Souhlasili s tím, že 70 procent nákladů zaplatí EU. „Projekt prošel celým schvalovacím procesem,“ upozornila Palkovská. Zdůraznila, že ve stejné době byla podepsána i smlouva o spolupráci mezi krajem a Správou železniční dopravní cesty (SŽDC), v níž jsou uvedeny termíny dokončení i výluky. Podjezd totiž může vzniknout jen během chystané optimalizace tratě mezi Bystřicí nad Olší a Českým Těšínem. „Bylo nesmírně náročné sladit to časově i technicky. SŽDC se v této smlouvě zavazuje, že v plném rozsahu zajistí výstavbu nového železničního mostu, dokonce na ni už vypsala veřejnou obchodní soutěž,“ řekla Palkovská. „Projekt nelze posunout. Nelze postavit podjezd pod neexistujícím mostem. Musel by se rozbourat třetí rychlostní koridor, to by do budoucna nešlo,“ argumentuje třinecká starostka.

Řekla, že Třinec už v souvislosti s projektem zaplatil za pozemky šest milionů korun a na přípravu nemalou částkou přispěl i kraj. „Celkem jde o téměř devět milionů.“

Kam dál?

Podjezd má platit hlavně EU