„V někom ten podzimní rituál pálení listí může vyvolávat milé vzpomínky na dětství. Dnes je ale situace, třeba i tím, že zahrady jsou v těsném okolí dalších domů, neporovnatelná. Dým a zápach při pálení listí obtěžují lidi z okolí. Proto už sám několik let listí nepálím, ale dávám jej do kompostu,“ říká zkušený zahrádkář z Petřvaldu u Karviné.

Podle odborníků je právě listí výborně zužitkovatelný organický materiál. Kompost z listí je vynikající prostředek na zlepšení kvality půdy. Má mnoho významných vlastností a spoustu využití. Můžete jej použít například jako ekologickou náhražku rašeliny,“ tvrdí zkušení zahrádkáři a nabízejí i další možnost, jak zužitkovat suché listí.

Lze je použít například místo mulčovací kůry. Našim členům a nejen jim radíme, aby listí dávali do kompostu. Z toho pak mají vynikající hnojivo. To pálení už určitě není vhodná forma likvidace. V poslední době přibývá lidí, kteří už listí nepálí,“ uvedla Marcela Urbanová z územního sdružení Českého zahrádkářského svazu v Karviné. Několik variant, jak se zbavit bioodpadu, nabízí i OZO Ostrava. Obyvatelé města, kteří žijí v domech, u kterých jsou zahrádky, mohou od letošního jara využívat hnědé popelnice na bioodpad. Měsíčně za 120litrovou popelnici, která je jim vyvážena jednou za čtrnáct dní, zaplatí šedesát korun, za nádobu o objemu 240 litrů pak osmdesát korun. Jak Deník zjistil, OZO už vyváží přes dvě tisícovky hnědých popelnic, které si lidé objednali.

Ti, kdo popelnice nemají, a přesto se rozhodnou listí nedat do kompostu, mají i další možnost. V Ostravě je mohou například bezplatně zavézt do některého ze sběrných dvorů.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela uvedl, že pálení listí na zahrádkách sice zakázáno není, ale je třeba dodržet několik podmínek.

„Pálit se může jen suché listí, ohniště musí být ohraničeno nejlépe kameny a musí jej hlídat dospělá osoba. Rozhodně není vhodné pálit listí, když fouká vítr, to je pak nebezpečí případného požáru daleko větší. Pálení suchého listí zakázáno sice není, zároveň ale platí, že dým a kouř nesmějí obtěžovat okolí,“ odpověděl Kůdela s tím, že hasiči vyjíždějí každý rok k případům požárů, které vznikají při pálení listí či klestí.