„A to jsme s cenami šíbovali směrem dolů,“ řekla obsluha na pumpě EuroOil v Ostravici. Staré ceny – před snížením spotřební daně u paliva o korunu padesát platným od prvního dne června – tady byly 46.90 za benzin a 47.20 za naftu.

U stojanů se samozřejmě aktuální opatření české vlády reagující na všeobecné zdražování kvůli vpádu Rusů na Ukrajinu řešily… a zaznělo, že na lacinější polské benzinky se ty tuzemské nedotáhly.

Karviná, pumpa Euro Oil, cena 1. června.
Začátek června a na benzinkách v Karviné je levněji

Na silnici I/56 ve Frýdlantě nad Ostravicí na čerpací stanici Orlen (Benzina) též zlevňovali: Natural 95 ze 47.40 na 45.60, Diesel ze 47.70 na 45.90 Kč. „Míň se teď tankuje za nižší částky, třeba dvě tři stovky, když je výhodnější cena, řidiči berou plné nádrže,“ líčila paní za kasou. Orlen chtěl za palivo stejné peníze i ve frýdlantské Hlavní ulici. Ne tak konkurence vedle, SC Oil měl obojí za 46.40 a Avanz ponechal na panelu dokonce 47.50 za benzin.

Na menší pumpě ČS PHM + LPG na výpadovce z Frýdku-Místku do Beskyd (Natural 95 za 44.90, Diesel za 45.90) vysvětlovali, že podle informací od celníků musí nejprve vyčepovat dražší palivo z tanků a zlevňovat poté to nově dodané. Alespoň tu první červnový den udělali akci dvacet halířů dolů na litr LPG pro vlastníky bonus-karet…

Ostrava, pumpa Benzina, cena 1. června.
Ceny benzinu a nafty šly na Ostravsku a v okolí dolů. Ale jen někde

Jiná malá benzinka Vilitas Moravia schovaná v Kunčičkách u Bašky v podnikatelském areálu dala ceny na 45.50.Dvě frýdecko-místecké čerpací stanice mezi motoristy známé jako ty levnější si to u benzinu a nafty prohodily. Prim v Bruzovské ulici prodával Natural 95 za 45.90 a Diesel za 44.90, Eurobit u nákupní galerie Frýda naopak Natural 95 za 44.90 a Diesel za 45.90 korun. „Snižovali jsme ceny a předpokládáme, že ještě budeme,“ nechala se slyšet obsluha druhé zmíněné pumpy.

Kde ostatně měli – oproti jiným ve městě ve stejný čas – u stojanů stále obsazeno.

Do těchto sklepů se zloděj dostal a tam kradl.
Frýdecko-místecký „sklepmistr“ dopaden. Kradl kola

„Pokyn zlevnit přišel z centrály v úterý o půl desáté večer,“ omezili se na skromné vyjádření na benzince Shell ve Staříči už ve směru na Ostravu. Za její Fuel Save produkty řidiči platili 45.70 v případě benzinu a 45.10 za naftu. Což se zase tolik nelišilo od cen u OMV na dálnici I/56 ve Frýdku-Místku (45.90 u obou komodit) či čerpací stanice MOL uprostřed města (45.60 benzin, 49.90 nafta). Fronty a zvýšený zájem o palivo prý stejně nikde nezaznamenávali.

Co tvoří cenu benzinu
• Cena ropy - záleží na typu ropy, dražší bývá ropa s nižším obsahem síry

• Spotřební daň - u benzínu to je 12,84 koruny na 1 litr (nyní 11,34 koruny), u nafty 9,95 koruny na 1 litr (nyní 8,45)

• Daň z přidané hodnoty ve výši 21 procent - počítá se z ceny zahrnující spotřební daň

• Cena za dopravu, zpracování v rafinérii, dopravu do čerpacích stanic

• Marže zpracovatelů ropy – u benzinu asi 0,5 až 3,8 procenta, u nafty 3 až 6,5 procenta

• Marže čerpacích stanic – asi 7 až 10 procent

Zdroj: ePojištění, Portál řidiče, Srovnátor