Kam zmizely? A skutečně jsme se jich zbavili? To jsou otázky, které si teď pokládají obyvatelé Vratimova. Řeč je o kupách paliva z lagun, které je skladováno v areálu bývalých papíren a místním už několik měsíců nedá spát. Teď se možná začíná blýskat na lepší časy. Palivo začalo z Vratimova mizet.

„Vypadá to, že náš boj nebyl marný, a jsem za to moc ráda. Areál je téměř vyklizený. Doufám, že se firmy, které zde palivo uskladňují, zalekly a už se sem nehodlají vrátit,“ říká starostka Vratimova Dagmar Hrudová. S prosbou o pomoc se obracela na různé instituce, od krajského úřadu až po ministerstvo životního prostředí. „Rozeslala jsem desítky upozornění, sdělení a žádostí o zastavení těchto činností na území našeho města. Snad tento masivní nápor pomohl a konečně budeme mít klid,“ míní starostka.

Vratimovští zůstávají skeptičtí

Někteří obyvatelé Vratimova ale tvrdí, že ještě není vyhráno. „Bydlím kousek odtud a celou dobu sleduji, co se tady děje. V posledních dnech odsud část paliva skutečně odvezli, část ale přemístili do zadní části areálu, aby nebylo lidem tolik na očích,“ řekl Petr Borůvka a dodal, že neustále je cítit silný ropný zápach.

Areál bývalých vratimovských papíren využívá jako překladiště místní firma SIMUL trust. Její vyjádření se Deníku opakovaně nepodařilo získat. Jednatelé společnosti neodpověděli ani na dotazy, které jim Deník už dříve zaslal e-mailem.

Palivo firma kupuje od Sdružení Čistá Ostrava, která má likvidaci ropných lagun na starosti.

„Alternativní palivo, vyrobené subdodavatelskou společností Baltom v areálu ostravských lagun Ostramo, je dále odebíráno obchodní společností SIMUL trust. Ta také využívá prostory ve Vratimově jako dočasné překladiště. Společnost SIMUL trust se protokolárním převzetím stává faktickým vlastníkem paliva. Za předpokladu dodržení podmínek pro nakládání s palivem je pouze na jejím uvážení způsob dalšího využití, skladování, přepravy a podobně. K zajištění nápravy pochybení ze strany společnosti SIMUL trust přispělo také Sdružení Čistá Ostrava, a to svojí aktivní součinností s dohlížejícími institucemi,“ sdělil Jaromír Helsner, manažer projektu Nápravná opatření – laguny Ostramo.

Pokud by se hromady paliva do Vratimova vrátily, jsou místní připraveni podepsat petici a opět začít obesílat ministerstvo životního prostředí a další úřady.

Anketa mezi lidmi ve Vratimově:

Věříte, že hromady paliva z lagun nadobro zmizely z Vratimova?

Zdeněk Janošík, 47 let, Vratimov:
Nechci být skeptický, ale nevěřím tomu. Nerozumím tomu, jak si někdo vůbec mohl dovolit něco takového navézt do centra města. Bydlím kousek od areálu, kde se to palivo skladuje, a vadí mi silný zápach, který odtud jde.

Josefa Patkolová, 75 let, Vratimov:
Bydlím až na druhém konci Vratimova, proto jsem naštěstí žádný smrad moc necítila. Já tomu věřím, že už to zmizelo a bude konečně klid.

Petr Borůvka, 69 let, Vratimov:
Zatím jsem k tomu skeptický. Důležité je, aby někdo dal tu plochu do původního stavu, a to se zatím nestalo. Navíc je stále cítit silný zápach, který odtud jde.

Dušan Štusek, 54 let, Vratimov:
Nevím, co si mám o tom myslet. Viděl jsem, že to začínají odvážet, ale co se bude dít dál, to netuším.

Marcela V., 38 let, Vratimov:
Ve Vratimově s rodinou bydlím teprve rok a půl. Přistěhovali jsme se sem z Ostravy za čistějším vzduchem. Proto mě velmi trápí, že se tady dějí takové věci. Doufám, že už bude klid a že palivo z lagun z Vratimova zmizelo definitivně.