„Existuje oficiální seznam nejohroženějších památek. Na Frýdecko-Místecku je jich dvanáct,“ řekl redakci Jiří Dudek z Národního památkového ústavu v Ostravě. „Jsou mezi nimi zámky v Hnojníku, Ropici a Paskově, ale také klášter Alžbětinek v Jablunkově či nárožní objekt na frýdeckém Zámeckém náměstí, číslo popisné 52,“ uvedl. „To jsou ty naše černé můry,“ poznamenal Jiří Dudek. „Seznam bývá aktualizován, může se stát, že některé objekty z něj vypadnou. Jiné jsou v něm dlouhodobě,“ řekl.

Podle Dudka je těžké říci, zda v okrese vůbec existuje nějaká příkladná záchrana památky. „Nic není černé ani bílé, u objektů většinou dochází k nějakým ústupkům. Například tam vznikají půdní vestavby, což je sporné,“ upozornil. Za vydařené tak památkáři považují zejména akce, které se týkaly renovace historické zeleně. „Například obnova Štěpnice u frýdeckého zámeckého parku, i spodní park ve Frýdku se povedl. Nebo frýdecký park u kostela svatého Jošta,“ vyjmenoval Jiří Dudek.

Celkem je v okrese evidováno zhruba 310 nemovitých památek. Na seznamu organizace UNESCO není žádná. Národní kulturní památkou je pouze památník partyzánského hnutí na Morávce s názvem Noční přechod. „Jde o dílo sochaře Miloše Zety z roku 1968,“ uvedl Dudek. Zbytek jsou kulturní památky. Městské památkové zóny pak tvoří historická jádra ve Frýdku, Místku a Brušperku. Ochranná pásma jsou v okolí dřevěného kostelíku v Sedlištích nebo u hradu v Hukvaldech, vesnická památková zóna se týká Komorní Lhotky. „Městská památková rezervace, jakou mají například Příbor a Nový Jičín, na Frýdecko–Místecku není,“ poznamenal Dudek.

Nejznámější památkou, které hrozí zánik, je zřejmě hnojnický zámek. Patří mezi nemovitosti, které před lety v regionu získal Švýcar Jürg Debrunner. Všech, s výjimkou zámku, se již zbavil. Zda se podaří najít i kupce ohrožené památky z 18. století, je ve hvězdách. „Samozřejmě teď obci záleží na urychleném prodeji do kompetentních rukou. Určitě bychom se s budoucím majitelem chtěli domluvit na využívání zámku pro obřadní, případně výstavní síň. To je maximum, co by bylo možné udělat,“ míní hnojnický radní Tomáš Peterek. - více ZDE

O záchrannou akci se před dvěma lety pokusilo celé Sdružení obcí povodí Stonávky, které plánovalo, že zámek odkoupí a během několika let opraví. O jeho dalším využití měli lidé hlasovat v místním referendu. Náklady, nejméně 80 milionů korun, měla řešit dotace. Jenže veřejná sbírka, kterou sdružení vyhlásilo na samotnou koupi, měla prakticky nulovou odezvu.

O nejisté budoucnosti zámku v Ropici více ZDE
Záchrana památek: Kraj přispěje miliony

Záchrana významných kulturních památek v regionu, které jsou ve špatném technickém stavu a současně slouží ke kulturním, turistickým nebo náboženským účelům. Takový je záměr Programu obnovy kulturních památek a památkově chráněných nemovitostí kraje.
O poskytnutí dotací v rámci zmíněného programu rozhodli na svém posledním zasedání moravskoslezští zastupitelé. V letošním roce půjde na obnovu architektonického dědictví na severní Moravě a ve Slezsku 8,2 milionů korun.
„Za poslední tři roky se na základě peněz z kraje podařila zachovat zhruba stovka pamětihodností, kterým hrozila naprostá devastace,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast kultury Petr Adamec.
Za podpory kraje budou v tomto roce opraveny zejména střechy a nosné zdivo kostelů, chrámů a kaplí, které jsou v havarijním stavu. Nové střechy se dočká například kostel ve Starém Bohumíně, Kunčicích pod Ondřejníkem nebo Holčovicích. V kostele Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu budou renovovány vzácné gotické fresky, v areálu ostravského dolu Alexandr pomůže dotace k opravě bývalé kovárny.
„Zcela ojedinělá technická památka regionu ze 17. století – Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách u Oder – může počítat s pokračováním rekonstrukce a konzervace mlýnského zařízení. Díky dlouhodobé podpoře kraje dojde letos také k dokončení obnovy pěti sakrálních památek na Bruntálsku a Krnovsku, jejichž opravy trvají po několik let,“ sdělila k tématu Barbara Odstrčilíková, mluvčí krajského úřadu. (map)