„Je mi přes sedmdesát, takže už něco pamatuji. Bývaly tady dobré akce, hodně umělců, třeba Pilarová,“ pravil důchodce Jan Mitrenga s tím, že do kulturáku se chodil bavit někdy v sedmdesátých letech. „Teď jsem přišel, protože mě zajímá stav toho sálu,“ konstatoval. Nad tím, jak popsat, co viděl uvnitř, chvíli uvažoval. „Je to takové…špatný stav. Na Jablunkov je to ostuda.“

Někdo jiný vzpomínal na plesy či na koncert kapely Olympic. Komplex, k němuž patří i hotelová část, přešel před sedmnácti lety do soukromých rukou. Rekonstrukce kulturáku však skončila fiaskem, což vyústilo v mnohaleté soudní spory. Město nakonec nemovitosti získalo zpět do svého vlastnictví. Nedokončený kulturák s hotelem převzalo letos v květnu – a den otevřených dveří se logicky nabízel. - o předání kulturního domu více ZDE

„Je to jednoduché. Já si myslím, že většina lidí, a především střední a starší generace, tady ten bývalý sál neviděla skutečně dvacet let. Chtěli jsme to zpřístupnit veřejnosti, aby viděla, jak to tady vypadá, co se změnilo, co se nezměnilo,“ uvedl starosta Petr Sagitarius. Nápad podle něj nepřinesl jedinou negativní reakci. Sagitarius se dal do řeči i s příchozími.

Poslední akci měl na starosti kulturní referent Sagitarius

Vyprávěl jim, že před třiadvaceti lety pracoval jako referent tehdejšího střediskového kulturního zařízení – a organizoval vůbec poslední akci, která kdy v sále proběhla. „Byla to diskotéka 30. března 1987. Prvního dubna pak začala „jakoby“ rekonstrukce sálu,“ pravil jablunkovský starosta. Dodal, že do kulturáku přijela na podzim 1986 „v podstatě omylem“ i Helena Vondráčková. „Manažer to nějak špatně domluvil. Ale byly tu dva naprosto skvělé koncerty, prostě hrála, zpívala, smála se. Bylo tu dvakrát 660 lidí, možná i víc,“ připomněl původní kapacitu sálu.

„No jasně, že jsme tady tančili, taky jsme byli mladí. Je to dávno,“ poznamenala mezi sutinami ve zpustlém sále Anna Ježowiczová, která přišla s manželem. Podle ní se kulturní dům otevíral v roce 1964. „Na otevření tu byla opera Halka, česky pak dávali Prodanou nevěstu,“ řekla.

Proměna komplexu bude stát 40 milionů

Klíčovou otázkou zůstává, co bude s objekty dál. Starosta tvrdí, že město se soustředí na variantu, která počítá s rekonstrukcí na „konferenční centrum Beskyd“. Celkem má jít o projekt za 40 milionů korun. „Samozřejmě hledáme soukromého investora. Pokud by toho šel, šedesát procent tvoří dotace, čtyřicet procent by zaplatil sám,“ naznačil. V případě, že by do komplexu chtělo investovat město, bude poměr dotačních a vlastních prostředků opačný.

„Je kolem toho určitý humbuk, trošku to komplikuje i situace, že se blíží volby. Nevím, kolikrát se ještě sejde současné zastupitelstvo, takže nejsem schopen říct, zda o tom bude moci rozhodnout,“ uvedl Sagitarius.

To není možné, pravila žena po prohlídce sálu

„Vzpomínala jsem, jaké to tu bylo za našich mladých let. To není možné, já nevím, co na to říct,“ shrnula 48letá žena po prohlídce kulturáku. „Nechala jsem tu své mládí. A co naše děcka? Tady není kde udělat pořádnou akci,“ pravila.

Město lidem zpřístupnilo rovněž prázdný hotel Horal. Otto Ježowicz vzpomínal, že se začal stavět kolem roku 1979. „Je to tu velké,“ překvapilo jeho manželku. Pár si prošel Club 404, který ještě donedávna fungoval, vinárnu a nakonec i pokoje. „Je jich tu celkem devatenáct, z toho jsou dva apartmány. Stav je všude stejný – bez dveří,“ pravil Vladislav Janiczek, šéf jablunkovského odboru místního hospodářství, když zájemce hotelem provázel.

Kam dál? Tahanice o jablunkovský kulturák zřejmě končí