Látková panenka je čistě bílá, naplněna umělou střiží, čtyřicet centimetrů vysoká. Panenka není pro děti pouze kamarádem, hračkou, ale i pomocníkem při komunikaci lékaře s dítětem.

Lékaři využívají Kiwanis panenku k vysvětlení, jaké lékařské zákroky malý pacient podstoupí a na Kiwanis panence dítěti názorně ukáží, co se s ním bude při lékařském zákroku, vyšetření dít. Ukáží to na Kiwanis panence, která vše s dítětem v nemocnici prožívá.

Dítě pak lépe snáší průběh léčby, když ví, co ho čeká a jak bude vše probíhat. Panenka pak je s dítětem po celý čas jeho pobytu v nemocnici a zůstává mu i po návratu domů.

Oslavy „plnoletosti“ panenky proběhly tento týden na místeckém náměstí Svobody, kde si děti mohly panenky různě pomalovat a vyzdobit, navíc dorazili i klauni. Samozřejmě nechyběla prezidentka občanského sdružení Kiwanis klub Ostrava Eva Pastušková, která Deníku prozradila, že panenky vyrábějí ve věznicích.

„Vězni z Heřmanic je vyrábějí po celou dobu osmnácti let, poté se přidala ostravská vazební věznice, která pro Kiwanis vyrábí i drobné hračky s reflexními prvky – například na školní brašnu. Panenky vyrábí i v opavské ženské věznici a muži z karvinské věznice,“ vypočetla Pastušková.

Projekt „panenky“ oslovil celou řadu známých osobností, které Kiwanis podporují – čestnými členy klubu jsou například herečka a moderátorka Jitka Asterová, herečka Ivana Jirešová, kytarista a zpěvák Roger Fisher, zpěvák Marek Ztracený či moderátorka Veronika Poláčková, která na místecké náměstí osobně dorazila.

„S Evou Pastuškovou jsme se poprvé potkali asi dva roky nazpátek v pořadu České televize Dobré ráno, kam dorazila společně s Jitkou Asterovou. Tam vyprávěli o klubu Kiwanis a mi bylo hodně sympatické, jak má vše zařízené a jak vše funguje,“ řekla Veronika Poláčková.

„V té době jsme kreslila antistresové omalovánky a společně jsem pak vyrobili pozitivně laděný diář s antistresovými obrázky. Výtěžek jsme věnovali na hematoonkologické oddělení ostravské fakultní nemocnice. Vybrali jsme přes 200 tisíc a z těchto peněz se zrekonstruovala herna pro děti a finance podpořily i ozdravné pobyty, které jsou pro děti hodně důležité,“ prozradila Poláčková.

„Tím začala naše spolupráce a když můžu, tak ráda pomůžu,“ uzavřela moderátorka.