„Tam to není ani špatné, ani hrozné. Je to katastrofa, téměř neúnosný stav,“ prohlásil ve čtvrtek. „Na obrovské problémy narážíme zejména v zimním období, tehdy je to markantní,“ pravil.

Na Sosně je zkrátka málo parkovacích míst a mnoho aut. Přitom komunikace musejí zůstat průjezdné pro hasiče, sanitky i vozy vyvážející odpadky. „Lidé mají tendenci parkovat na místech, kde je to zakázáno. Jedna skupina lidí pak volá na městskou policii, ať řeší tyto šoféry. A ti, kteří takto parkují, nějakým způsobem křičí, že nemají kde parkovat a ať se zabýváme jinými věcmi a „necháme je žít“. Obě skupiny mají svým způsobem pravdu,“ shrnul Kužma.

Dodal, že v praxi tak přivolaní strážníci zohledňují stav, který v místě je, a pokud udělí blokovou pokutu, tak „určitě“ v nižší sazbě.

Kužma říká, že vůbec nejhorší bývá situace v neděli večer. „Každý občan Třince, který má jet na Sosnu třeba na návštěvu, z toho má panickou hrůzu. V neděli zhruba po osmnácté hodině je to úplná katastrofa, protože se vracejí i lidé z chat a chalup,“ vypozoroval.

Na druhou stranu přiznává, že by nikomu nedoporučoval parkoviště u nemocnice, které je i poměrně daleko. „Já osobně bych to neradil, to bych se asi setkal s pořádnou odezvou,“ smál se Kužma. Na Sosně před časem vzniklo jedno nové parkoviště, to je však pro zlepšení situace naprosto nedostatečné.

Radikální změna se letos očekávat nedá, dobrou zprávou alespoň je, že už skončila zima. „Pochopitelně občané by si na jednu stranu přáli, aby byly cesty udržované. Na druhé straně mají strach, aby nedošlo k poškození vozidel. Proto tam operativně dochází k omezení možnosti parkování,“ shrnul Kužma. Podle něj je druhou specifickou lokalitou „malá Jablunkovská“, kde se šoféři v úzkých uličkách tlačí i do zeleně. S počtem aut a s problémy na Sosně se to ale nedá srovnat.