Velké množství aut, málo parkovacích míst, a k tomu například celodenní stání přímo uprostřed náměstí. Současnou nedobrou situaci parkování ve Frýdku-Místku, postavenou na 8 let starém nařízení, má zpřehlednit a lépe zorganizovat nový systém.

Zpoplatněné parkovací zóny mají být rozděleny do tří kategorií. Lokalitu A představuje bývalé autobusové nádraží, kde bude hodinová sazba 10 Kč a celodenní parkování za 50 Kč. V lokalitě B jsou ulice Na Blatnici, Ostravská, J. V. Sládka, Radniční, Těšínská, oblast u Ještěra a pošty Sadová, Nádražní, Palackého, Pivovarská a tržiště, kde řidič zaplatí za první hodinu 10 Kč, za každou další 20 Kč a za celý den 100 Kč. Lokalitu C tvoří ulice 8. pěšího pluku, U Staré pošty a Zámecké náměstí, kde bude první hodina stát 10 Kč a každá další 30 Kč.

Fotbalisté Vendryně si proti Lokomotivě zahráli jen jeden poločas
Bizár! Vendryně vedla nad Petrovicemi 3:0, do druhé půle už soupeř nenastoupil

„Naší snahou je, aby řidič přijel do centra, vyřídil si vše potřebné a zase odjel, a uvolnil tak místo dalším řidičům. Největší problémy jsou u polikliniky v Místku, kde řidiči často odstaví automobil na celý den. Někteří si udělali právě z ulice 8. pěšího pluku a také ze Zámeckého náměstí parkoviště ve stylu park&ride. Je nemyslitelné, aby nejlukrativnější plochy v centru města obsadila auta a dodávky na celý den. Například parkoviště u polikliniky má sloužit především pacientům, kteří jedou za lékařem,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu, silniční hospodářství a životní prostředí Leonard Varga (Piráti).

V zónách mají začít fungovat chytré parkovací automaty s možností platby kartou nebo přes aplikace. Tou bude možné platit i na dálku. Když se řidič zdrží, například na jednání, v aplikaci si jednoduše zaplatí další hodinu parkování.

Domov pro seniory ve Školské.
Větší komfort pro seniory. Město opraví domov ve Školské

„Smyslem není vybrat více peněz, ale zlepšit možnosti parkování v centru. Jsme jedno z posledních měst, které parkování řeší, přitom s cenou 10 Kč za první hodinu patříme k těm nejlevnějším. K tomu je třeba připočíst dotovanou MHD, která je pro občany zdarma,“ dodal náměstek primátora Leonard Varga.

Změnit se má také systém parkovacích karet. Občané Frýdku-Místku budou moct kartu i nadále získat za 1200 Kč na rok, roční parkovací lístek v zónách A a B pak vyjde na 3000 Kč ročně, což denně v přepočtu znamená necelých 10 korun. Podnikatelé s provozovnou nově roční kartu pořídí za 6 000 Kč. Elektromobily se značkou začínající písmeny EL budou mít parkování zdarma. Připraveno je také zadání studie na rezidentní parkování na sídlištích. Všechny změny mají začít platit od 1. října 2022.