Narozdíl od invalidů, pro které je širokých parkovacích míst poblíž vstupů do nákupních center a úřadů dostatek, rodiče s malými dětmi jsou většinou odkázaní na kus štěstí a toleranci okolí. „Mnohdy je to velký problém, obzvlášť když jedu v autě s dítětem sama. Potom nezbývá, než hledat široké parkovací místo, to ale bývá zvláště v různých špičkách dost obtížné,“ připustila mladá maminka Jana Nováková z Frýdku-Místku.

Značky stejně nikdo nerespektuje

Některé hypermarkety se v tomto směru snaží vyjít zákazníkům vstříc. „Parkovací místa pro rodiče s kočárky máme standardně u všech větších hypermarketů nad tři tisíce metrů čtverečních prodejní plochy. Tato místa zabírají dvě procenta z celkového objemu parkovišť, jsou označená značkou se symbolem kočárku a situována poblíž vstupů do marketů,“ sdělila tisková mluvčí společnosti Tesco Stores Jana Matoušková. „Je to služba navíc pro naše zákazníky a rodiče ji velmi vítají. Zřízení takovýchto parkovacích míst ale není upraveno žádným zákonem a je jen na slušnosti a ohleduplnosti ostatních řidičů, aby tyto parkovací místa respektovali,“ připustila Jana Matoušková.

Ve Frýdku-Místku jsou však prodejny Tesco dvě a ani u jednoho z nich vyznačená parkovací místa pro rodiče s dětmi nejsou. Na menší supermarket na sídlišti Slezská se tato služba nevztahuje, u většího místeckého hypermarketu parkovací místa pro rodiče s dětmi podle oslovených zákazníků údajně byla, ale už před mnoha měsíci zmizela, protože je prý stejně nikdo nerespektoval.

Někde o nich ani neuvažují

Řešit tuto situaci se rozhodla i síť prodejen Albert a Hypernova. „U našich prodejen máme vyhrazené parkování pro zákazníky. Standardně poskytujeme parkovací místa pro invalidy. Parkování pro auta s kočárky je zajištěno u našich prodejen, které se nacházejí ve velkých nákupních centrech, například v Praze, Ústí nad Labem a podobně. Do budoucna bychom počet míst pro auta s kočárky rádi zvýšili, jelikož poskytují větší komfort pro nakupující,“ uvedl ředitel komunikace řetězce Ahold Libor Kytýr.

O zřízení podobné služby naproti tomu neuvažuje například řetězec prodejen Interspar. „Na parkovištích u našich prodejen máme vyhrazená parkovací místa pro invalidy. Speciální místa pro rodiče s kočárky zavedeny nemáme, nicméně parkoviště u našich prodejen jsou dostatečně prostorná. Prozatím jsme nezaznamenali žádné stížnosti ani požadavky na vyčlenění speciálních parkovacích míst pro rodiče s dětmi,“ konstatoval ředitel centra Intersparu Marek Coufal.

Nedodržení značky postihnout nelze

Policisté jsou v tomto směru bezzubí. Oficiálně totiž značka vyhrazující parkovací místa pro rodiče s dětmi neexistuje, tudíž nemohou ani kontrolovat její dodržování. „Jde o interní označení provozovatelů parkovišť, v zákoně taková značka uvedena není, a proto její nedodržování nikdo nemůže ani sankcionovat. V tomto případě jde skutečně jen o dobrou vůli lidí, jestli takto označená parkovací místa budou respektovat,“ vysvětlil frýdecko-místecký policejní tiskový mluvčí Ivan Žurovec. I proto prozatím zůstávají takováto parkovací místa v menších městech spíše raritou.

„V Třinci jsem na žádném místě označení parkovacích míst pro rodiče s dětmi nezaregistroval. Jsem také členem dopravní komise města a ani tady jsem se nesetkal s požadavkem, že by někdo v Třinci chtěl takováto místa zřídit,“ konstatoval ředitel Městské policie v Třinci Josef Kužma.