Řidiči si však musí pořídit parkovací kotouče, na kterých vždy vyznačí dobu, po kterou na místě parkují. Toto opatření má ulehčit život především život rodinám s dětmi.

„U parkovacích ploch před školami a poblíž náměstí nechala nainstalovat zcela nové dopravní značky a modré značení na povrchu vozovky. Parkoviště s parkovacím kotoučem má umožnit odstavit auto zdarma na půlhodinu rodičům, kteří odvážejí a přivážejí děti do školských zařízení nebo zájmových kroužků nebo občanům, kteří si potřebují něco rychle vyřídit,“ vysvětlila mluvčí radnice Dorota Havlíková.

K tomuto řešení se radnice rozhodla na základě odborné studie, která řeší stále komplikovanější dopravní situaci ve městě. „Střed města je dopravně přetížen a místa u škol jsou zabrána po celý den. Rodiče, kteří přivážejí děti do školy před osmou nebo v průběhu dne, neměli šanci najít volné místo. Snažíme se proto v místě velké frekvence aut aspoň trochu regulovat parkování a jak dát možnost zaparkovat i těm, kteří potřebují něco vyřídit,“ uvedl starosta Vít Slováček.

Parkoviště s parkovacím kotoučem vznikají poblíž školských zařízení v ulicích Havlíčkova, Moskevská (mateřská škola a Obvodní oddělení Policie ČR), Sokola Tůmy, kde jsou celkem tři školy, a dále v Nádražní ulici před budovou pošty.

Značka vymezuje parkování s kotoučem pouze na dobu od 7 do 17 hodin. Takže místa budou moci mimo tyto hodiny zdarma a bez časového omezení využívat lidé, kteří se vracejí z práce.

„Stání zde bude časově omezeno na 30 minut u škol nebo 60 minut u pošty. Řidič je povinen nastavit na kotouči čas, kdy na parkovišti zaparkoval, a umístit jej na viditelném místě ve vozidle. Parkování po dobu, která je uvedena na dopravní značce na dodatkové tabuli, je bezplatné,“ vysvětluje vedoucí odboru živnostenského a dopravy Eva Widnicová.

Radnice nechala vyrobit celkem 3 tisíce kusů těchto kotoučů a bude je vydávat je bezplatně na oddělení dopravy nebo odboru místního hospodářství až do vyčerpání zásob.