„Na místech, kde kotouče platí, se dopravní situace zlepšila. Po počátečním náběhu, kdy se ozvali například obyvatelé u náměstí TGM, se to utřepalo. Od ledna jsem nezaznamenal žádnou stížnost, lidé si postupně zvykají,“ řekl místostarosta Třince Ivo Kantor (ODS). Řidiči, kteří ve špičkách nemohou zaparkovat přímo na náměstí TGM, mají podle něj dostatek míst v okolních ulicích. Parkování na náměstích Míru a TGM je v pracovní dny omezeno na dvě hodiny, a to od 8 do 17 hodin. Systém neplatí pro soboty, neděle a svátky. Dobu parkování si nastaví sami řidiči, hodiny musí být uvnitř vozu vidět.

První pokyty padly až na přelomu roku

Systém měl být spuštěn už v polovině loňského října, kvůli problémům s nedostatkem kotoučů ale vedení Třince městským policistům doporučilo, aby nepoctivé motoristy začali pokutovat až na přelomu roku. „V souvislosti s parkovacími kotouči jsme do konce června řešili 534 událostí, z nichž 146 skončilo blokovou pokutou. Jeden řidič se o přestupku nechtěl vůbec bavit, tento případ jsme postoupili městskému úřadu,“ řekl včera redakci zástupce ředitele Městské policie Třinec Drahomír Krečmer. Domluvu strážníci zvolili ve 387 případech. Často šlo o řidiče, kteří žijí mimo Třinec a novinku nezaznamenali. „Na druhou stranu cizinci jsou ve městě opatrnější a dopravní značky sledují velmi pozorně,“ všiml si Krečmer. Maximální pokuta je dva tisíce korun. Podle Krečmera ji však strážníci nemají důvod udělovat. „Jde o docela banální přestupek, částky se pohybují do tří set korun. Nejdeme po penězích, jak by nám mohl někdo vyčítat, ale cestou prevence,“ zdůraznil Krečmer. Také on je přesvědčen o tom, že díky systému je situace s parkováním na náměstích lepší než v minulosti.

Použít lze jakékoliv papírové hodiny

Mezi řidiče bylo distribuováno na 24 tisíc kotoučů, za které město zaplatilo 120 tisíc korun. Radní později rozhodli, že motoristé mohou používat jakékoli papírové hodiny. Kotouče musí mít řidiči také u městského úřadu. „Ti, kteří jsou na úřadu déle než dvě hodiny, nechají auto na vzdálenějším parkovišti a těch sto padesát metrů v pohodě dojdou,“ konstatoval místostarosta Kantor. Poznamenal, že problémy s parkovacími místy dlouhodobě trápí řidiče na sídlišti Sosna. „Do konce roku tam vznikne čtyřicet nových míst. Dostali jsme dotaci, kterou musíme do prosince proinvestovat. Situace na Sosně se pohne k lepšímu,“ slíbil Kantor. Drahomír Krečmer situaci na Sosně označil za kritickou. „Parkovacích míst je tam šíleně málo,“ prohlásil.