Škoda se vyšplhala na 853 tisíc korun, což malou frýdlantskou společnost se sedmi zaměstnanci téměř položilo na lopatky.

Odvolací senát tresty o rok snížil

Kudla se Stašem si ve středu 25. listopadu u ostravského krajského soudu vyslechli rozsudek. Odvolací senát jim definitivně vyměřil čtyři, respektive pět let ve věznici s ostrahou. Původní tresty, které jim v září rozdal frýdecko-místecký soud, byly přitom u obou o rok přísnější.

Na tom, že mají splácet celou škodu, se nic nemění. Podnikatel Vlastimil Cyrus ale tuší, že statisíce korun už nikdy neuvidí. Souzení muži mu během půldruhého roku nevrátili ani nějakou symbolickou částku, Cyruse nekontaktovali a majitel firmy říká, že nezaznamenal byť jen náznak omluvy.

Cyrus: Je otázkou, jestli budou dělat

„Ti nevrátí nic. Možná, až se vrátí z kriminálu, ale otázkou je, jestli budou někde dělat. Pokud budou na pracáku nebo někde načerno, ze životního minima jim nikdo nic nevezme. To je kvalita našeho systému. I kdyby oba spláceli tři až čtyři tisíce měsíčně, čemuž nevěřím, a víc si ani nemohou dovolit, je to na deset let,“ poznamenal Cyrus. „Že se mi někdy vrátí celých 850 tisíc, je prostě nereálné. Kde by na to vzali?“

Na fíglu s naftou nebylo nic světoborného: Kudla měl k dispozici osobní kartu řidiče a firemní tankovací kartu s poznačeným PIN kódem, ty však Stašovi i na delší období půjčoval. Mladík pak během tří měsíců naftu neoprávněně odebíral v areálu ČSAD ve Sviadnově. Staš palivo prodával svým známým a náhodným lidem, a to za cenu dvaceti korun za litr. O zisk se pak s Kudlou rozdělil. - podrobnosti v Souvisejících článcích vpravo nahoře

Firmu zachránily peníze z hypotéky

Že je zle, zjistil Vlastimil Cyrus na konci loňského roku. Firma, která se od roku 1991 zabývá autodopravou a prodejem stavebních materiálů, totiž byla na pokraji krachu. „Zasáhlo nás to hodně, při našich obratech to bylo znát. ČSAD jsme ty peníze museli do půl roku splatit. Vzala se hypotéka na osobní majetek a peníze se nalily do firmy. Díky tomu přežila, jinak by už neexistovala a sedm lidí by bylo na dlažbě,“ pravil Vlastimil Cyrus.

Angažování Kudly dnes vidí jako obrovskou chybu, kterou ale nemohl předvídat. „Nikdy nevíte, co se z toho vyklube,“ krčil rameny. Se zveřejněním svého jména neměl šestačtyřicetiletý Cyrus sebemenší problém. „Nemám se čeho bát, u takových týpků mám pro strach uděláno,“ upozornil.

Čtyřiadvacetiletý Staš dostal za krádež nafty vlastně „jen“ dva roky nepodmíněně. Jedná se totiž o souhrnný trest, přičemž mladík si již odpykává tři roky za distribuci pervitinu. - více ZDE

Staš se směje, žena se zlobí

„Staš se vám směje do obličeje. Tak to je, co naděláte. Ale u Kudly mě to mrzí a bolí,“ řekla Deníku žena, která má k frýdlantské firmě úzké vazby. Soudní jednání sledovala ve Frýdku-Místku i v Ostravě. „Je vidět, že lumpům pšenka kvete, v dnešní době se vyplatí krást ve velkém,“ poznamenala k trestům. Souhrnný trest dostal i 36letý Kudla, který se před časem „připletl“ k lidem, kteří pervitin vyráběli – a byl odsouzen za to, že trestné činnosti nezabránil.

Žalobce je přesvědčen o tom, že za peníze z kradené nafty muži loni nakupovali drogy, které sami také užívali.