Slavnostně bylo představeno a předáno čtrnáct panenek, které vyrobili žáci spolu s učiteli SŠ, ZŠ a MŠ z ulice Pionýrů ve Frýdku-Místku. Jednalo se o již desátý, jubilejní ročník dlouhodobého projektu Českého výboru pro UNICEF „Adoptuj panenku a zachráníš dítě".

„Prostřednictvím knihovny jsou panenky nabízeny široké veřejnosti. Cena jedné je 600 korun. Finanční prostředky, které se získají prodejem panenek, jsou následně zasílány na speciální účet UNICEF a využívány na očkování afrických dětí proti nejčastějším dětským onemocněním. Jedna panenka tedy pokryje očkování pro jedno dítě," přiblížila Irena Liberdová z Městské knihovny ve Frýdku-Místku.

Každá panenka má své jméno. Nechybí jí ani rodný list, ve kterém jsou uvedena nejen jména jejích autorů, ale také občanství, rok narození, výška, barva vlasů a očí. „Jsem ráda, že se na této akci podílíme už deset let. Během této doby jsme vyrobili celkem 161 panenek. Navíc v prosinci obdržela naše organizace a také Městská knihovna ve Frýdku--Místku certifikáty, které jsou udělovány jako výraz uznání UNICEF Dětského fondu OSN v České republice za významnou pomoc ve prospěch dětí. Je dokonce osobně podepsaný nejen spisovatelem Michalem Vieweghem, ale i výkonnou ředitelkou UNICEF ČR Pavlou Gombou," řekla během programu ředitelka školy Ilja Maloušková. „Velice nás těší, že se už tak dlouho na této humanitární akci podílíme. Výtěžek je určen skutečně pro ty nejpotřebnější," uzavřel ředitel Městské knihovny ve Frýdku-Místku Tomáš Benedikt Zbranek.