Moravskoslezský kraj vloží evropské peníze například do rekonstrukce nejméně 30 kilometrů silnic II. a III. třídy. Za téměř 1,6 miliardy korun chce postavit novou vědeckou knihovnu. Prioritou ostravské radnice je dostavba kanalizační sítě a rozvoj turistiky v okolí řeky Ostravice.

Moravskoslezský kraj chce zároveň získat peníze z EU na dokončení Archeoparku Chotěbuz, na jehož první část získal téměř deset milionů korun v dotačním období 2004 až 2006. V tomto zkráceném období přispěla EU 43 miliony korun na rozšíření mošnovského letiště nebo rekonstrukci zámku Kunín, kterou dotovala nejméně 24 miliony Kč.

Ostravská radnice chce během příštích šesti let rozvíjet infrastrukturu města za 4,5 miliardy korun. Více než polovina částky půjde na dostavbu kanalizačních sítí. "Tvář města změní projekt s názvem Turistická destinace Ostravice a okolí. Za necelé dvě miliardy z evropských fondů bychom chtěli oživit centrum města, vybudovat cyklostezky nebo festivalovou plochu na Černé louce," uvedl náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý.

Také havířovská radnice chce za evropské peníze odkanalizovat pět městských částí. Za půl milionu plánuje vybudovat areál volného času s krytým bazénem, bobovou dráhou nebo dětským lyžařským vlekem, uvedla mluvčí města Jana Pondělíčková.

Opava by chtěla získat evropské peníze například na vybudování Obecního domu, který by se stal kulturním centrem města. Budova bývalé Komerční banky na hlavní pěší zóně zatím chátrá, její přestavba by stála zhruba 60 milionů korun. Začít by měla v roce 2009, uvedl mluvčí města Jan Šindler.

Dalším projektem města je závod na zpracování bioodpadu ve Vávrovicích, kolem něhož vznikne průmyslová zóna. Podle mluvčí Úřadu regionální rady Moravskoslezko Moniky Vokřinkové se zájem o evropské dotace stále zvyšuje. "Nejvíce se na nás obracejí starostové obcí, do odlehlejších částí kraje - například Osoblažska - za nimi jezdíme s odbornými semináři. Budeme zřizovat i callcentrum, protože nápor telefonických dotazů se stupňuje," řekla.

S dotazy na možné čerpání evropských peněz se na úřad obracejí také neziskové organizace a podnikatelé v cestovním ruchu. "Zatím nejmenší zájem je o regeneraci a využití brownfields - pozemků po předchozích průmyslových zónách," uvedla mluvčí.

EK schválila celkem sedm regionálních operačních programů, jejichž prostřednictvím poputuje z unie do českých krajů zhruba 125 miliard korun. Formálně vyprší lhůta pro uplatnění námitek k programům až v pátek, jakákoli změna se už neočekává. Smlouvy s jednotlivými regiony mají zástupci EK podepsat 13. prosince.