Tento nápad zazněl na semináři, který pro ředitele frýdecko-místeckých škol uspořádal magistrát města. Pedagogové si tu mohli poslechnout rady lektora Institutu EuroSchola, jak se dostat k financím z Evropské unie.

„Získat peníze z evropských fondů je vždy administrativně náročné a školy jako jednotlivé subjekty to může odradit. Proto chceme jít cestou společného úsilí, kdy se školy domluví na projektu, který zastřešíme a budeme podporovat. Přes spolupracující agenturu bychom měli snadněji zvládnout i příslušnou administrativu,“ vysvětlil náměstek primátorky města Petr Cvik.

Odborný lektor pak poradil, jakým směrem by se měly myšlenky na případný společný projekt ubírat. „Vedení škol může vycházet z toho, že peníze se dají získat buď z Operačního programu vzdělávání pro konkurenceschopnost z Evropského sociálního fondu, nebo z Regionálního operačního programu, který řeší i investice do škol. Na výběr je nějakých tři sta aktivit, z nichž se dá vycházet. Všechny směřují k tomu, aby se ve školách začalo dělat něco jinak, a stanoveno je pět priorit,“ shrnula hlavní myšlenky ze semináře tisková mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

„Programy umožňují podporu až do výše devadesáti procent nákladů projektu, takže by bylo hříchem se o získání peněz nepokusit. Věřím, že dospějeme k zajímavému projektu, na který podporu získáme,“ prozradil na závěr náměstek Petr Cvik.