Šéf zahrádkářů ve Frýdlantě nad Ostravicí Jiří Saniter míní, že počasí je k pěstitelům o něco přívětivější než během loňské sezony. „Je víc vláhy než loni," konstatoval s tím, že v současné situaci by další srážky určitě prospěly. Proto ho potěšilo, že meteorologové srážky v nejbližší době předpovídají.

Pokud jde o úrodu, problém podle něj mohl být s meruňkami. „U nich je vždy otázka, kdy kvetou a jestli nejsou mrazíky. Letos jsou spíše proschlé, řekl bych, že v našich podmínkách to pro ně nebylo dobré. Meruněk je letos míň, ale záleží na odrůdě," shrnul Saniter.

„Je solidní úroda třešní a strašně moc jablíček. Myslím, že se budou muset probírat. Je jich hodně, a proto jsou menší. Přes prázdniny to však chtělo postřik, aby na jablíčkách nebyla sazovitost, což jsou takové černé povlaky na ovoci. Já sem ochranář, ale postřik jsem udělal, protože přes prázdniny často pršelo. Už je to vyzkoušené a určitě se to vyplatilo," pravil Jiří Saniter, který je uznávaným hruškařem. „Mám osmdesát odrůd. Loni byla velká úroda hrušek, letos je menší. Polovina odrůd je v pořádku, u ostatních je to slabší," naznačil šéf frýdlantských zahrádkářů.

Robert Cieślar ze zemědělské firmy Netis konstatoval, že aktuální sezona je zatím velice dobrá. „Co se týká objemu, tento rok nevypadá vůbec špatně," pravil s tím, že dostatek vláhy pomohl senážím. Nyní je už po sklizni ječmene, teď přichází na řadu pšenice a hybridní obilnina s názvem triticale. „Zatím to vypadá tak, že by to mohlo být dobré. Ale nerad bych to zakřikl, ještě není všechno sklizeno," řekl Robert Cieślar s tím, že v ideálním případě se zemědělcům podaří všechno dostat pod střechu během deseti až dvanácti dnů.