Informoval o tom manažer Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko Michal Sobek s tím, že největším příjemcem peněz je Moravskoslezský kraj. Ten uplatnil podle náměstka hejtmana Mariana Lebiedzika přes 1,4 miliardy korun.

„Velká část z těchto peněz byla využita na výstavbu Integrovaného bezpečnostního centra, rekonstrukci silnice mezi Mošnovem a Studénkou a desítek dalších úseků silnic,“ upřesnil Lebiedzik.

Peníze z EU jsou ale také patrné na rozvoji venkova. Pomohly rovněž zlepšit vybavenost měst a zkvalitnit výuku ve školách, přispěly na nová sportoviště, sociální a turistická zařízení.

Právě na venkově je pomoc z EU nejviditelnější. Obce s pěti sty až pěti tisíci obyvateli získaly přes 821 milionů korun, které pomohly s realizací 125 projektů. Jde nejčastěji o rekonstrukce a vybavení základních a mateřských škol, obecních domů a úřadů, nová hřiště a proměnu veřejných prostranství. Středně velká města s pěti až padesáti tisíci obyvateli získala na obdobné projekty přes 548 milionů korun.

Nejlépe si zatím vede Český Těšín, kam doputovalo 74 milionů korun na výstavbu sportovního areálu Frýdecká a rekonstrukci společenského střediska Střelnice. Rozpočty pěti statutárních měst obohatilo přes 417 milionů korun.

Nové atraktivity a ubytování pro turisty pak podpořila částka 322 milionů korun. Z toho 55 milionů putovalo na výstavbu wellness centra do Bruntálu. Evropské dotace jsou propláceny zpětně za uskutečněné projekty nebo jejich části.