„Lidé se rozhodli, že udělají petici. Je to jeden z úseků, kde tu vodu chtějí,“ shrnul Adolf Bolek, předseda osadního výboru, který požadavek projednal už v říjnu.

Prioritou je Dušinec

Upozornil, že úseky jsou celkem tři, přičemž prioritou s největší pravděpodobností zůstane lokalita Nebory-Dušinec. „Jedním z důvodů je to, že tam se to musí udělat s předstihem před stavbou přeložky silnice I/11. Pak už tam nepůjde nic kopat,“ vysvětlil Bolek. Dodal, že v současné době je zpracována studie, která řeší zásobování tří lokalit města pitnou vodou. Úředně jsou sice popsány trochu jinak, než jak je nazývají místní obyvatelé, podle Bolka se však úseky prolínají a problémy s vodou řeší i v Neborech.

Radní signatářům petice odpověděli, že se zpracovala studie ve dvou variantách, přičemž pro další stupeň projektové dokumentace je vybrána jedna z nich. Další zpracování projektové dokumentace a termín stavby však závisí na schválení finančních prostředků. Bolek si myslí, že zmíněný Dušinec přijde na řadu až za dva roky. „Pochybuji, že se to stihne v roce 2010,“ poznamenal. Rok 2011 je ale reálný, protože v tomto roce by se mělo začít i s přeložkou hlavního silničního tahu.

Prakticky stejnou odpověď dostali i signatáři druhé petice, která popisuje neúnosnou situaci s vodou v Oldřichovicích a Gutech, a to především v letních měsících – voda v tomto období v rodinných domcích teče jen slabě a je kalná, případně neteče vůbec. - přečtěte si také: Voda v Třinci podražila

MHD už nebude zajíždět do Vendryně

Poslední petiční akci sepsali nespokojení cestující, kteří nesouhlasí se zrušením linek třinecké MHD, jež dosud zajíždějí do Vendryně. Lidé hovoří o likvidaci MHD v úseku Třinec Zobawa – Vendryně Motorest, přičemž autobusy ve velké míře využívají i obyvatelé okrajových částí města.

Jejich ztráta tak bude podle nespokojenců znamenat velké omezení v dopravní obslužnosti. Radní o ukončení linek rozhodli už v říjnu s tím, že změna začne platit 13. prosince. - přečtěte si také: Při sčítání cestujících selhala technika, oznámil dopravce

Petici, pod kterou se podepsali obyvatelé Vendryně, Lyžbic, Karpentné i několik zahrádkářů, vzalo vedení města na vědomí. S ohledem na předchozí vyjádření však radní konstatovali, že své stanovisko k petici jasně projevili, a proto ji považují za vyřízenou.