Celému ustavujícímu jednání, které bylo původně plánováno již na 8. listopadu, předcházely stížnosti na neplatnost voleb, kterých se u Krajského soudu v Ostravě sešlo celkem pětadvacet z celého Moravskoslezského kraje. Pro obce a města, kterých se tyto stížnosti týkaly, to znamenalo odložení termínů už naplánovaných ustavujících zasedání zastupitelstev.

Ve Frýdku-Místku podal stížnost lídr Nezávislých Zdeněk Stolař, vyškrtnutý na poslední chvíli bez vlastního vědomí z kandidátky ještě spolu se dvěma dalšími kandidáty.

Krajský soud v Ostravě však obě žaloby 11. listopadu zamítl, a tak Frýdek-Místek jako jedno z posledních měst včera zvolilo včetně primátora i členy volební komise, ověřovatele zápisů, náměstků primátora a další členy rady města. Veřejné zasedání bylo zahájeno v 9 hodin a zúčastnilo se jej všech 43 členů zastupitelstva.

Po úvodním slovu dosluhující primátorky Evy Richtrové, státní hymně a po technickém školení nových zastupitelů následovalo z úst Petra Menšíka obeznámení výsledků letošních voleb.

Poté došlo ke slavnostnímu slibu všech zvolených členů a schválení postupu zastupitelstva města dle dosavadního platného volebního řádu. Do tříčlenné volební komise byli zvoleni Jaroslav Chýlek, a to 29 hlasy. Dalšími dvěma kandidáty se stali shodně 28 hlasy Martin Adamec a Petr Adamus.

Při hlasování na post primátora obdržel Petr Cvik 26 hlasů. Tento osmatřicetiletý bývalý učitel a zástupce ředitele frýdecko-místecké základní školy působí ve vedení radnice osm let a od roku 1998 je členem ČSSD.

Po přestávce následovala volba náměstků primátora. Na tyto pozice byli dosazeni Michal Pobucký (24 hlasů), Dalibor Hrabec (30 hlasů), Michal Novák (32 hlasů) a Libor Koval (37 hlasů). Do rady města v následujícím volebním období usednou také Miroslav Adam, Jaroslav Chýlek, Drahomíra Jurčíková, Miroslav Přádka, Eva Richtrová a Jiří Zaoral.

V minulém volebním období vládla ve Frýdku-Místku koalice ČSSD a KSČM. Komunisté nyní míří do opozice. Město tedy nově povede koalice ČSSD, Věcí veřejných a KDU-ČSL, která má ve 43členném zastupitelstvu 24 mandátů.

Zastupitelé včera zřídili i výbory. Kupříkladu vznik finančního výboru, který má jedenáct členů, prošel 38 hlasy.